Eksploatacja niewielkiej instalacji igłofiltrowej.

Odwadnianie z zastosowaniem instalacji igłofiltrowych, jest obecnie najczęściej wykorzystywanym w branży budowlanej rozwiązaniem na pozbycie się wody napływowej bądź wody gruntowej z terenu budowy. Oczywiście kwestią kluczową dla wydajności takiego odwadniania jest prawidłowe dobranie całego zestawu igłofiltrowego. Bardzo często będą to jednak instalacje nieduże, składające się maksymalnie z 10-15 igłofiltrowych. W takich przypadkach, należy szczególnie starannie dobrać agregat zasilający całą instalację. Poza tym eksploatacja niewielkiej instalacji igłofiltrowej jest stosunkowo prosta i nie wymaga od nas żadnej specjalistycznej wiedzy. Grunt do prawidłowy dobór elementów instalacji i prawidłowa instalacja igłofiltrów w gruncie.

Jak kosztowna jest eksploatacja niewielkiej instalacji igłofiltrowej?

Jako że najczęściej będziemy spotykać się z zastosowaniem właśnie niedużych instalacji, warto przyjrzeć się nieco bliżej temu, jak wygląda eksploatacja niewielkich instalacji igłofiltrowych. Przede wszystkim, ustalmy sobie dla porządku, iż mamy tutaj na myśli instalacje, składające z nie więcej niż 10-15 igłofiltrów. Tego typu małe instalacje będą najczęściej wykorzystywane przez firmy zajmujące się realizacją prac remontowych w budownictwie inżynieryjnym. Chodzi tutaj o sytuacje, kiedy trzeba na przykład naprawić fundamenty mostu w terenie podmokłym, lub wykonać serwisowanie linii wodociągowej prowadzonej także terenem podmokłym. W przypadku takich robót, najczęściej wystarczy kilka metrów odwodnienia, które zapewni dogodne warunki do przeprowadzenia niezbędnych prac serwisowo naprawczych.

Jeśli zaś chodzi o koszty, musimy zwrócić uwagę na fakt, iż same igłofiltry jak i kolektory ssawne, będą tutaj kosztem stabilnym. Będą kosztować dokładnie tyle samo co w przypadku pojedynczej sztuki do dużego zestawu. Różnicą w kosztach będzie natomiast agregat pompowy. Można by powiedzieć, iż eksploatacja niewielkich instalacji igłofiltrowej będzie znacznie przystępniejsza cenowo. W końcu mały agregat nie spali tyle samo paliwo co duży. Dodatkowo, będzie on kosztować o wiele niż duże pompy, toteż oszczędzamy także na kosztach przygotowania instalacji do pracy.

Koszt zakupu niedużego agregatu pompowego.

Eksploatacja niewielkiej instalacji igłofiltrowejW tym zakresie, eksploatacja niewielkiej instalacji igłofiltrowej, wymagać będzie zaopatrzenia się w odpowiedniej klasy agregat pompowy. Obecnie jeśli chodzi o nowe pompy, to najlepsze będą agregaty Spate 75, lub pompy membranowo-tłokowe, jak chociażby Caffini Libellula, czy tez pompy z serii Flygt BWM. Na rynku dostępne są także polskie kompaktowe pompy igłofiltrowe, określane mianem „żabka”. Pompy tego typy osiągają wydajność na poziomie 20-30 m3/gdzo, przy wysokości podnoszenia ok. 15-18m. Takie parametry pracy w tym zakresie sprawiają iż są to pompy najlepsze do tego typu zastosowań. Kupując nową pompę tego typu do odwodnień, trzeba liczyć się z wydatkami rzędu 20-30 tys. PLN. Aczkolwiek można te koszty nieco obniżyć, decydując się na zakup pompy z rynku wtórnego. Nie zawsze jest to jednak opłacalnym posunięciem.

Dodaj komentarz