Odwadnianie z zastosowaniem instalacji igłofiltrowych, jest obecnie najczęściej wykorzystywanym w branży budowlanej rozwiązaniem na pozbycie się wody napływowej bądź wody gruntowej z terenu budowy. Oczywiście kwestią kluczową dla wydajności takiego odwadniania jest prawidłowe dobranie całego zestawu igłofiltrowego. Bardzo często będą to jednak instalacje nieduże, składające się maksymalnie z 10-15 igłofiltrowych. W takich przypadkach, należy szczególnie starannie dobrać agregat zasilający całą instalację. Poza tym eksploatacja niewielkiej instalacji igłofiltrowej jest stosunkowo prosta i nie wymaga od nas żadnej specjalistycznej wiedzy. Grunt do prawidłowy dobór elementów instalacji i prawidłowa instalacja igłofiltrów w gruncie.
Jak kosztowna jest eksploatacja niewielkiej instalacji igłofiltrowej?
Jako że najczęściej będziemy spotykać się z zastosowaniem właśnie niedużych instalacji, warto przyjrzeć się nieco bliżej temu, jak wygląda eksploatacja niewielkich instalacji igłofiltrowych. Przede wszystkim, ustalmy sobie dla porządku, iż mamy tutaj na myśli instalacje, składające z nie więcej niż 10-15 igłofiltrów. Tego typu małe instalacje będą najczęściej wykorzystywane przez firmy zajmujące się realizacją prac remontowych w budownictwie inżynieryjnym. Chodzi tutaj o sytuacje, kiedy trzeba na przykład naprawić fundamenty mostu w terenie podmokłym, lub wykonać serwisowanie linii wodociągowej prowadzonej także terenem podmokłym. W przypadku takich robót, najczęściej wystarczy kilka metrów odwodnienia, które zapewni dogodne warunki do przeprowadzenia niezbędnych prac serwisowo naprawczych.
Jeśli zaś chodzi o koszty, musimy zwrócić uwagę na fakt, iż same igłofiltry jak i kolektory ssawne, będą tutaj kosztem stabilnym. Będą kosztować dokładnie tyle samo co w przypadku pojedynczej sztuki do dużego zestawu. Różnicą w kosztach będzie natomiast agregat pompowy. Można by powiedzieć, iż eksploatacja niewielkich instalacji igłofiltrowej będzie znacznie przystępniejsza cenowo. W końcu mały agregat nie spali tyle samo paliwo co duży. Dodatkowo, będzie on kosztować o wiele niż duże pompy, toteż oszczędzamy także na kosztach przygotowania instalacji do pracy.
Koszt zakupu niedużego agregatu pompowego.
W tym zakresie, eksploatacja niewielkiej instalacji igłofiltrowej, wymagać będzie zaopatrzenia się w odpowiedniej klasy agregat pompowy. Obecnie jeśli chodzi o nowe pompy, to najlepsze będą agregaty Spate 75, lub pompy membranowo-tłokowe, jak chociażby Caffini Libellula, czy tez pompy z serii Flygt BWM. Na rynku dostępne są także polskie kompaktowe pompy igłofiltrowe, określane mianem „żabka”. Pompy tego typy osiągają wydajność na poziomie 20-30 m3/gdzo, przy wysokości podnoszenia ok. 15-18m. Takie parametry pracy w tym zakresie sprawiają iż są to pompy najlepsze do tego typu zastosowań. Kupując nową pompę tego typu do odwodnień, trzeba liczyć się z wydatkami rzędu 20-30 tys. PLN. Aczkolwiek można te koszty nieco obniżyć, decydując się na zakup pompy z rynku wtórnego. Nie zawsze jest to jednak opłacalnym posunięciem.