Funkcjonalny i przytulny pokój dla seniora – jak go urządzić?

Dla osób w podeszłym wieku, które muszą zmienić miejsce zamieszkania i wprowadzić się do domu swoich dzieci, często jest bardzo trudny moment. Bez względu na przyczyny przeprowadzki seniorzy niejednokrotnie mają trudność w zaaklimatyzowaniu się w nowym mieszkaniu. Warto ułatwić im proces zadomowienia się poprzez zagwarantowanie rodzicowi odrębnej przestrzeni w naszym domu. Najlepiej jest gdy pokój seniora znajduje się na parterze, szczególnie jeśli jest to osoba z trudnościami w poruszaniu się.

W miarę możliwości postarajmy się aby było to jasne pomieszczenie z dużym oknem a kolorystyka pokoju powinna oscylować wokół beży, jasnych szarości, pasteli. W zależności od stanu zdrowia i sprawności seniora należy dobrać odpowiednie meble. Kluczowe jest tutaj łóżko, które z przyczyn oczywistych w przypadku osoby leżącej będzie specjalistycznym sprzętem. Jeśli jednak nasz rodzic jest w dobrej formie, postawmy na klasyczne łóżko z wygodnym materacem najwyższej jakości. Jeżeli będzie to jedyne miejsce do siedzenia to warto kupić łóżko z pojemnikiem, do którego rano schowamy pościel, przeistaczając je w wygodne miejsce do siedzenia a nawet przyjmowania gości. Łóżka do sypialni z pojemnikiem na pościel w ofercie sklepu Ms-meble24.pl występują w wielu wzorach i wariantach kolorystycznych. Ponadto ważne są pojemne szafki, komody i półki, w których można trzymać zarówno ubrania jak i dokumenty czy pamiątki. Przyda się również wygodny fotel i stolik kawowy a jeśli metraż pokoju na to pozwala, również i mała sofa. Warto zadbać o to aby w pokoju seniora znalazł się osobny telewizor oraz radio, które tak lubią osoby starsze.

 

Pokój osoby starszej wcale nie musi być nudny!

Pokój seniora nie musi oznaczać nudnego i zimnego pomieszczenia. Dobrze jest zadbać o dodatki, które ożywią pokój, nadadzą mu przytulności ale i charakteru. Po pierwsze wprowadzający się do nas senior z pewnością ma wiele własnych przedmiotów, które mają dla niego wartość sentymentalną. Tkany koc, wyszywane poduszki, haftowana serweta? Ich obecność nie tylko pomoże starszej osobie w zaakceptowaniu nowego miejsca ale sprawi również, że pokój będzie bardziej „osobisty”. Dobrym pomysłem jest udekorowanie go kwiatami zarówno tymi świeżymi jak i doniczkowymi a także zdjęciami rodziny, wnuków w pięknych, zdobionych lub kolorowych ramkach. O resztę dekoracji z pewnością szybko zadbają najmłodsze wnuczęta obdarowując dziadków licznymi laurkami.

Dodaj komentarz