kołki do styropianu

Jak dobrać kołki do styropianu?

Styropian jest powszechnie używany jako materiał służący do termoizolacji budynku. Do montażu styropianu wykorzystuje się tak zwane kołki do styropianu, które są bohaterem niniejszego artykułu. Poniżej dowiesz się dlaczego warto stosować kołki do styropianu, jak prawidłowo wybrać kołki oraz jak je zamocować do elewacji.

Kiedy stosować kołki do mocowania w styropianie?

Kołkowanie jest zalecane w przypadku przyklejenia styropianu na piankę. Instytucje wydające aprobaty techniczne wysoce rekomendują stosowanie łączników w przypadku pianki. Dzieje się tak, gdyż pianka jest w budownictwie stosowana stosunkowo niedługo i nie zostały określone wiarygodne sposoby na określenie jej przyczepności.

Kolejny przykład sytuacji, w której rekomendowane są korki to wyłożenie elewacji płytkami ceramicznymi lub kamieniem ozdobnym, wówczas kołki stanowią dodatkowe wzmocnienie termoizolacji.

Kołkowanie styropianu jest rekomendowane w przypadku budynków narażonych na działanie silnego wiatru, budynków poddawanych termomodernizacji oraz w przypadku budowli z dużą ilością kondygnacji. Czasami kołkowanie można odpuścić w przypadku niskich jednokondygnacyjnych domów jednorodzinnych. Jednak trzeba się upewnić, że producent zastosowanego systemu nie wymaga kołkowania.

Jak wybrać kołki do mocowania w styropianie?

Najczęściej kołki są wykonane z tworzywa. Ich zaletą jest niewielka waga oraz fakt, że skutecznie ograniczają ryzyko pojawienia się mostków cieplnych.

Jednak dla osób szukających maksymalnej solidności rekomendowane są kołki do styropianu z trzpieniem metalowym. Ten typ kołków jest w szczególności polecany w przypadku termoizolacji wykonanej z wełny, gdyż takowa jest cięższa od styropianowych płyt.

Warto wiedzieć, że kołki do mocowania styropianu są oznaczone literami A, B, C, D oraz E zgodnie z regulacjami ustanowionymi przez Europejskie Aprobaty Techniczne. Litera A oznacza beton zwykły, litera B bloczki ścienne pełne, litera C pustaki lub cegłę dziurawkę, litera D beton lekki, natomiast litera E beton komórkowy.

Podczas wybierania kołków podstawą jest dobranie odpowiedniej długości. Zazwyczaj przyjmuje się, że kołki powinny być około 5 centymetrów dłuższe od grubości płyt styropianowych.

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest ilość kołków. Z reguły na jeden metr kwadratowy ocieplenia budynku przypadają co najmniej cztery kołki. Natomiast przy krawędziach ścian wymagane jest około 6 kołków na metr kwadratowy.

Jak zamocować kołki do elewacji?

Żeby zamocować kołki do elewacji trzeba poczekać aż klej całkowicie stwardnieje. Zazwyczaj przyjmuje się, że wypada poczekać co najmniej 72 godziny. Kołki powinny być montowane w miejscach, w których pod płytą znajduje się klej.

Kołkowanie zazwyczaj jest wykonywane na dwa sposoby.  Jednym sposobem jest tak zwany ciepły montaż, czyli wywiercenie w płytach okrągłych otworów. W tym przypadku pod każdy z kołków powinien być przygotowany otwór o tak dobranej głębokości aby dało się wsunąć kołek oraz uzupełnić trzpieniem mocującym.

Alternatywnym sposobem jest umieszczenie kołków bezpośrednio na powierzchni styropianu. Ważne jest zwrócenie uwagi na to by trzpień mocujący nie wystawał z izolacji, gdyż może osłabić szczelność termoizolacji.

Podsumowując, w pierwszym kroku należy wywiercić otwory w ścianie i w warstwie izolacyjnej (np. za pomocą wiertarki udarowej). W następnym kroku należy dokładnie oczyścić każdy otwór z wszelkich pozostałości. Następnie należy w przygotowanych otworach umieścić korpusy kołków elewacyjnych. Jeśli zajdzie taka konieczność to można użyć do tego celu młotka. Kolejnym krokiem jest założenie trzpienia mocującego dzięki czemu kołki elewacyjne będą odpowiednio zabezpieczone. Jeśli podczas pracy powstaną zgłębienia to należy na koniec pokryć powstałe zagłębienia przy pomocy zaprawy i wygładzić warstwę tak aby powierzchnia izolacji była wyrównana.

Więcej informacji na temat kołków do styropianu na: https://ziel-plast.pl/

 

Dodaj komentarz