Jak skutecznie odświeżyć wnętrze swojego domu?

Odświeżenie wnętrza swojego domu to w zasadzie czynność obowiązkowa. Co kilka lat, najczęściej co ok. 5-6 przeprowadzane będzie malowanie wnętrz, w celu nadania im nowego, świeżego charakteru. Wynika to przede wszystkim z konieczności. W ciągu lat eksploatacji, ściany pokryte farbą systematycznie tracą swój koloryt, a wielu miejscach pokrywają się kurzem. Nad grzejnikami ściennymi nawet czernieją. Wszystko to razem jest Mao estetyczne, a więc zachodzi tutaj konieczność przeprowadzenia odświeżenia pomieszczeń. Co ważne, większość prac możemy bez problemów przeprowadzić samodzielnie. Trzeba jedynie podstawowej wiedzy o pracach malarskich, oraz niezbędnych narzędzi, takich jak pędzle profesjonalne, czy też narzędzia niezbędne do uzupełniania ubytków.

Zaopatrzenie w niezbędne narzędzia.

Jak już wspomnieliśmy, kwestią kluczową będzie zaopatrzenie się w niezbędne narzędzia, bez których trudno będzie w ogóle przeprowadzić jakiekolwiek prace malarskie. Będzie to więc pociągać za sobą konieczność poniesienia pewnych kosztów, jednakże, z drugiej strony, raz zakupione narzędzia, posłużą nam do kolejnych prac remontowych. Szczególnie jeśli zdecydujemy się na narzędzia dobrej jakości. Do najważniejszych zakupów trzeba będzie tutaj więc zaliczyć:

  • Wałki, szczotki i pędzle profesjonalne – bez tych narzędzi nie uda nam się prawidłowo pomalować ścian. Są to podstawowe narzędzia malarskie
  • Folia malarska oraz taśma malarska – to bardziej sprzęt, ale za to całkiem niezbędny, służący do prawidłowego zabezpieczenia podłóg, mebli czy też okien i drzwi na czas malowania
  • Szpachle do gipsowania
  • Kostki do szlifowania gładzi gipsowej

Bez powyżej wymienionych narzędzi oraz wyposażenia, nie warto nawet zabierać się za prace remontowe. Jest to podstawowe wyposażenie, które zagwarantuje nam możliwość prawidłowego wykonania wszystkich prac malarskich.

Przebieg prac malarskich.

Jeśli chodzi zaś o sam przebieg prac malarskich, to nie jest to wcale tak bardzo skomplikowaną czynnością jakby się mogło pozornie wydawać. Przede wszystkim trzeba będzie usunąć wszystkie meble z pomieszczenia przeznaczonego do malowania. Następnie zabezpieczamy podłogę folią malarską, o ramy okien i drzwi taśmą malarską. Ewentualnie pozostawione meble w pomieszczeniu, także zabezpieczamy dodatkową folią po uprzednim wysunięciu ich na środek pomieszczenia gdzie będą w najmniejszym zakresie uciążliwe.

Teraz musimy ocienić, czy na ścianach nie ma czasem zbyt dużej ilości warstw farb nałożonych na siebie. Jeśli będziemy mieć około 5-6 warstw, koniecznością będzie usunięcie ich przed rozpoczęciem dalszych czynności.

Następnym krokiem jest uzupełnienie wszystkich ubytków gładzią gipsową. Warto tutaj od razu znaleźć słabsze miejsca i samodzielnie je wydrapać, a następnie zakleić. Gładź gipsową po wyschnięciu szlifujemy na gładko z powierzchnią ściany.

Pozostaje nam jedynie wyrównanie chłonności podłoża poprzez zastosowanie odpowiedniego preparatu gruntującego. Dzięki temu, farba schnie równomiernie i nie dochodzi do żadnych przebarwień.

Ostatecznie, możemy przystąpić do malowania, wykorzystując zarówno wałki malarskie jak i szczotki do prac głównych, oraz pędzle profesjonalne do prac wykończeniowym. Po malowaniu wszystkie narzędzia starannie myjemy, aby nie zaschła na nich farba, co pozwoli nam wykorzystać je przy następnych pracach remontowych.

Dodaj komentarz