Klimatyzacja do biura – jaką wybrać?

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy, zgodnie z przepisami BHP, jest zapewnienie regularnej wymiany powietrza w pomieszczeniach służbowych. Pracownicy muszą mieć warunki komfortowe, niestanowiące zagrożenia dla zdrowia i życia. W zadbaniu o jakość powietrza w biurze pomoże zamontowanie klimatyzacji. W dodatku, z jej pomocą zapewnimy lepsze warunki pracownikom w ciepłe miesiące.

Czym się kierować przy wyborze klimatyzacji do biura?

Klimatyzacja biur musi być odpowiednio przemyślana, by była efektywna i bezpieczna. Klimatyzator musi być dobrany do wielkości i typu pomieszczeń. Większe pomieszczenia i te o otwartym układzie potrzebują klimatyzatorów o większej mocy, podobnie będzie w przypadku pomieszczeń silnie nasłonecznionych w trakcie dnia. Mniejsza moc będzie wydajna przy małych powierzchniach.

Najczęściej dla bezpieczeństwa do przestrzeni biurowych wybierane są klimatyzatory ścienne i sufitowe. W ten sposób nie zabierają one cennego miejsca, są zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi i wypadkami w trakcie pracy, a także lepiej rozprowadzają strumień powietrza na całą powierzchnię.

Przy wyborze klimatyzacji do biura liczy się także jego energooszczędność i wygląd. Znaczenie w wielu przypadkach będzie miała cena i opinie – inwestycja w sprzęt musi być opłacalna dla firmy. Klimatyzacja biura powinna być łatwa w obsłudze i chodzić cicho, by nie zaburzać trybu pracy.

Jak często czyścić klimatyzację w biurze?

Ważną kwestią jest regularne serwisowanie sprzętu, by był on bezpieczny i poprawnie działający. Należy zlecać przegląd i wymianę filtrów w regularnych odstępach czasu – zgodnie z zaleceniami producenta. Częstotliwość czyszczenia i serwisu zależy od typu urządzenia i rodzaju instalacji, a także warunków, w jakich urządzenie pracuje. W przypadku większej wydajności będą potrzebne częstsze wymiany filtrów, gdyż zanieczyszczenia będą zbierać się gęściej na filtrach.

Poprawna konserwacja sprzętu zapewni dłuższą żywotność urządzenia, co będzie inwestycją samą w sobie. Należy także pamiętać, że klimatyzacja musi zostać ulokowana tak, by była możliwa jej kontrola i czyszczenie.

Dodaj komentarz