Magia schodów dywanowych

Eleganckie, skromne i przykuwające uwagę. Schody dywanowe, które swym kształtem przypominają lejący się, rozkładany dywan, uchodzą za jedno z najbardziej nietuzinkowych rozwiązań w domu. Z powodzeniem sprawdzą się we wnętrzach stylowych i prostych. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Czego unikać, a co jest sprawdzonym patentem?

Po pierwsze – wytrzymałość konstrukcji

Schody dywanowe wymagają trzech rzeczy – rzetelnego projektu, solidnego materiału i doskonałej jakości wykonania. Z tą konstrukcją nie ma żartów! Minimalizm wykończenia holu opiera się na samonośności schodów. Oznacza to, że nie mają tutaj zastosowania popularne “policzki”, które wspierają klasyczne rozwiązania połączeń pięter. Tworzy to efekt lekkości i unoszenia się schodów w powietrzu. Nieodłącznym elementem omawianego rozwiązania jest mocna balustrada schodowa. To ona odpowiada za iluzję lejącego się dywanu.

Jaki typ schodów dywanowych wybrać?

Jest kilka koncepcji rozwiązań tego zabiegu architektonicznego. Do wyboru są schody jedno- lub dwubiegowe, wachlarzowe, zabiegowe oraz z podestem. Wybór biegu schodów zależy od wielkości klatki schodowej, czy przewidywane jest półpiętro. Wachlarz będzie idealnie nadawał się do ograniczonych przestrzeni, a schody dywanowe ze zbiegiem będą nadawać ton dużym pomieszczeniom. Podest jest dla projektów domów, które przewidują małych mieszkańców lub osoby starsze.

Jaki materiał do schodów dywanowych?

Dla wnętrz surowych polecany jest wybór popularnego żelbetu z wykończeniem farbą lub betonu architektonicznego. W nowoczesnych budynkach można zastosować schody dywanowe skonstruowane ze stali. Ten materiał pozwala na dużą inwencję w wykończeniu. Klasycznie stalową konstrukcję schodów zwieńcza drewno, ale nie jest to konieczne. Można zainwestować w futurystyczne tafle szkła hartowanego, albo po prostu pokryć kolejną warstwą blachy dla industrialnego sznytu. Sprawdzonym oraz uniwersalnym rozwiązaniem są schody dywanowe z drewna. Będą się nadawały do przestrzeni bardziej przytulnych czy domowych.

Niezależnie jaki typ schodów dywanowych zostanie wybrany, jest on zdecydowanie najmodniejszą inwestycją w projekcie domu, która nie kosztuje tak wiele!

Artykuł powstał przy współpracy producenta schodów dywanowych helta.pl

Dodaj komentarz