Na co zwrócić uwagę wybierając spawarkę?

Spawarka to urządzenie, które docenia każdy majsterkowicz.  Z reguły zakup spawarki jest dokonywany stosunkowo rzadko, dlatego wiele osób przed zakupem zastanawia się na co zwrócić szczególną uwagę podczas takiego zakupu. Właśnie na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule.

Drukarki inwertorowe i tranformatorowe

Najprostszy podział spawarek wyróżnia spawarki inwertorowe oraz transformatorowe. Spawarki inwertorowe są cenione za większą poręczność, gdyż mają nieco mniejsze gabaryty i wagę. Poza tym są cenione za to, że dobrze znoszą spadki napięć oraz pobierają stosunkowo niewielką ilość prądu.

Natomiast spawarki transfromatorowe zdobyły sympatie wielu majsterkowiczów ze względu na atrakcyjniejszą cenę. Trzeba jednak odnotować, że spawarki transformatorowe pobierają więcej prądu i są mniej poręczne.

Co do jakości pracy to w tej kwestii zarówno w przypadku spawarek inwertorowych jak transformatorowych wiele zależy od wybranego modelu. Najlepiej przed zakupem poczytać różne recenzje i wybrać model, który cieszy się uznaniem majsterkowiczów (np. Migatronik Focus Stick 161e PFE).

Na jakie elementy warto zwrócić uwagę?

Najczęściej wybierając spawarkę patrzymy na jej amperaż. Jest to parametr, który bezpośrednio wpływa na moc narzędzia. Nieco upraszczając to zagadnienie można powiedzieć, że spawarki wykorzystywane do spawania drobnych elementów lub do amatorskich zastosowań mają do 250A. Natomiast profesjonalne urządzenia, które są na co dzień wykorzystywane w przemyśle mają ponad 250A.

Na pewno wybierając spawarkę nie można pominąć parametru nazywanego sprawnością. Jest to informacja o tym jak długo spawarka jest w stanie pracować w 10 minutowym cyklu pracy. Wartość ta jest podana w procentach co oznacza, że urządzenie o sprawności 40% będzie w stanie pracować przez 4 minuty, natomiast pozostałe 6 minut powinno być wykorzystane na schłodzenie urządzenia.

Energooszczędność i pobór prądu to bardzo ważne kwestie. Dlatego wybierając urządzenie warto postawić na rozwiązanie, które będzie kompromisem pomiędzy mocą a energochłonnością. Standardowo spawarki dedykowane do użytku amatorskiego są zasilane przez 230V.

Dodaj komentarz