Wśród wielu rozwiązań w zakresie ogrzewania naszych domów, na naszą uwagę powinny obecnie przede wszystkim te, które gwarantują nam zwiększony poziom efektywności. Będzie się to bowiem przekładać na mniejsze zużycie materiałów opałowych, a co za tym idzie, na nasze oszczędności oraz mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Jednym z takich rozwiązań jest chociażby ogrzewanie kanałowe, które obecnie staje się coraz bardziej popularne. Jest to technologia bardzo nowoczesna, gwarantująca nam oszczędności i do tego poprawiająca znacznie komfort w naszych domach. Warto przyjrzeć się jej nieco bliżej, bowiem może się okazać, iż także w naszym domu możliwe jest jej wdrożenie.
Wymagania zabudowy ogrzewania kanałowego.
Przede wszystkim, zacząć warto od wymagań, bowiem jeśli ich nie spełniamy, to niestety nie będziemy mogli z tej nowoczesnej technologii skorzystać. W tym przypadku, najważniejsze jest aby nasze podłogi, w których miałyby być zamontowane grzejniki kanałowe, były odpowiednio grube. Najpłytsze grzejniki kanałowe wymagają kanałów o głębokości co najmniej 10 cm. Tak aby po montażu i przykryciu maskownicą, była ona idealnie w płaszczyźnie podłogi i nie utrudniała nam poruszania się po pomieszczeniu. Jeśli więc mamy podłogi lub stropy zbyt cienkie, może to się po prostu okazać niemożliwe, aby wyciąć odpowiednie kanały bez naruszenia integralności konstrukcyjnej budynku. Oczywiście w nowych budynkach, już na etapie projektowania możemy wybrać tego typu technologię, aby zapewnić sobie maksymalny poziom bezpieczeństwa inwestycji.
Wady i zalety ogrzewania kanałowe.
Jeśli więc już zdecydujemy się na ogrzewanie kanałowe w naszym domu jednorodzinnym, warto wiedzieć, jakie konkretnie korzyści będzie to dla nas nieść. Co do wad tego rozwiązania, to są one marginalne i nieistotne. Oczywiście jeszcze lepszym rozwiązaniem jest na przykład ogrzewanie podłogowe, ale nie jest bynajmniej wada ogrzewania kanałowego. Jedną z pierwszy i najważniejszych zalet jest kwestia ekonomii. W przypadku ogrzewania kanałowego będziemy mogli zwiększyć efektywność grzewczą kotła o około 20%. Chodzi tutaj o lepsze, bardziej efektywne wykorzystanie energii cieplnej dostarczanej do grzejników.
Kolejną zaletą powiązaną z wymienioną wcześniej jest ograniczenie poziomu zanieczyszczeń wydalanych do atmosfery. Lepsza efektywność to mniejsze zużycie opału, co przekłada się na mniejsze zanieczyszczenia. Warto też podkreślić, iż w przeciwieństwie do grzejników ściennych, grzejniki kanałowe nie będą wpływać na zabrudzenia ścian. Wynika to z faktu tego, iż w grzejnikach ściennych bardzo często ze względu na zbyt wysoką temperaturę oraz niski przepływ powietrza, dochodzi do przypalania się kurzu, który następnie jest porywany przez ciepłe powietrze i osiada na ścianach. Ostatecznie warto jeszcze podkreślić, iż ogrzewanie kanałowe nie zabiera nam takiej ilości przestrzeni w pomieszczeniach co grzejniki ścienne.
Można więc powiedzieć, iż ogrzewanie kanałowe jest rozwiązaniem dobrym i korzystnym. Warto więc o tym pomyśleć, szczególnie na etapie budowy owego domu, bowiem przyczyni się to do lepszego poziomu ogrzewania i zmniejszy nam koszty eksploatacji systemu grzewczego.