Nowoczesne technologie grzewcze do domów jednorodzinnych.

Ogrzewanie domów jednorodzinnych to temat bardzo rozległy. Przede wszystkim, trzeba tutaj rozpatrzyć jedną zasadniczą kwestię. Wybór technologii powinien być uzależniony nie tylko od kosztów eksploatacji, ale także od poziomu generowanego zanieczyszczenia. Nie możemy tutaj skupiać się jedynie na własnych oszczędnościach. Ostatecznie bowiem, najtańszymi metodami ogrzewania są te, które jednocześnie generują największe zanieczyszczenia środowiska. Warto więc rozejrzeć się za bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami. Na przykład pompy ciepła, które ostatnio stają się bardzo popularne. Współpracująca z pompą ciepła odpowiednia klimatyzacja VRF wraz z rekuperacją, będą bardzo dobrym rozwiązaniem. Ograniczymy w ten sposób zanieczyszczenie środowiska, a jednocześnie podniesiemy nasz własny komfort.

Jak działają pompy ciepła?

W pierwszej jednak kolejności warto sobie powiedzieć nieco więcej na temat działania pomp ciepła. Otóż obecnie do wyboru mamy dwa typy pomp ciepła. Pierwszy z nich to pompy ciepła powietrzne. W tym przypadku ciepło odbierane jest od otaczającej nas atmosfery. Zastosowane technologie pozwalają na odzyskiwanie ciepła nawet w przypadku ujemnych temperatur na dworze. Musimy tutaj bowiem pamiętać, iż zero w skali Celsjusza wcale nie jest absolutnym brakiem ciepła. Oczywiście ograniczenia technologiczne nie pozwalają nam na zbyt wiele. Pompy ciepła efektywnie pracować będą w przypadku maksymalnie 15 stopni poniżej zera. Przy niższych temperaturach, ich efektywność bardzo wyraźnie spada. Czynnik grzewczy w pompach ciepła wstępnie jest ogrzewany właśnie ciepłem odzyskanym z otoczenia, a następnie dogrzewany elektrycznie. Oczywiście jest to kosztowniejsze niż na przykład zastosowanie węglowego kotła CO. Niemniej jednak w tym przypadku mamy do czynienia z brakiem niskiej emisji, co przyczynia się do lepszego stanu naszego środowiska naturalnego.

Klimatyzacja VRF z rekuperacją.

Przy zastosowaniu pompy ciepła, warto jeszcze przemyśleć od razu montaż klimatyzacji z rekuperacją. Nowoczesna klimatyzacja VRF pozwala nam nie tylko na odzysk ciepła poprzez zastosowany rekuperator. Poza sezonem grzewczym, będziemy mogli podnieść znacznie komfort naszych wnętrz. Utworzymy lepszy i przyjaźniejszy mikroklimat w pomieszczeniach mieszkalnych. Tego typu klimatyzacja pozwala na osuszanie czy tez nawilżanie powietrza w zależności od aktualnych potrzeb. Rekuperator jest tutaj urządzeniem dodatkowym. Będzie on pochłaniać ciepło powietrza odprowadzanego na zewnątrz i przekazywać je do powietrza tłoczonego do wnętrz naszego domu. W ten sposób nie marnujemy tak dużych ilości ciepła jak przy klasycznych systemach wentylacyjnych. Możemy więc całkiem śmiało stwierdzić, iż klimatyzacja VRF będzie rozwiązaniem wyjątkowo korzystnym. Szczególnie w połączeniu z pompami ciepła. Zapewnimy sobie w ten sposób wyraźny wzrost oszczędności oraz ograniczymy zanieczyszczenia środowiska, co powinno być dla nas kwestią wręcz priorytetową.

Dodaj komentarz