Ogrzewanie kominkowe do domu jednorodzinnego.

Kwestia ogrzewania domów jednorodzinnych, to bardzo ważny temat, zaprzątający głowę większości właścicieli prywatnych domów. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby pogodzić ze sobą kwestię oszczędności na ogrzewaniu, oraz jego wydajności, czyli należy tak wszystko zaplanować, aby jak najniższym kosztem (a koszty ogrzewania są tutaj stosunkowo wysokie), zagwarantować sobie maksymalnie wysoki poziom komfortu w czasie sezonu zimowego. Zobaczmy zatem czy możliwe jest zastosowanie ogrzewania kominkowego, które skutecznie zastąpiłoby ogrzewanie kotłem węglowym, bowiem to właśnie koszty węgla są w tym przypadku zdecydowanie najwyższe. Nawet w najbardziej oszczędnych kotłach, przy dobrze ocieplonym domu, w dalszym ciągu są to koszty dość wysokie.

Ogrzewanie kominkowe.

W ostatnich latach, następuje ponowny zwrot w kierunku technologii ogrzewania, i coraz częściej wykorzystywane zaczynają być piece kominkowe, które przecież kilkadziesiąt lat temu wyszły z użytku, na rzecz bardziej efektywnych kotłów centralnego ogrzewania. Obecnie jednak, przy zastosowaniu nowoczesnych technologii spalania, oraz technologii budowlanych, zapewniających nam budowanie domów energooszczędnych, możliwe jest efektywne ogrzewanie domów przy pomocy pieca kominkowego. Trzeba tutaj jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, a przede wszystkim fakt, parametrów pracy pieca kominkowego, oraz stopień energooszczędności domu. W przypadku domów starych, budowanych jeszcze w starych technologiach, rzadko kiedy możliwe będzie zastosowanie tego rozwiązania. Po prostu nawet ocieplając dom, wymieniając okna i drzwi na nowoczesne, bardziej energooszczędne, nie zawsze można uzyskać tak niski poziom strat ciepła, aby piece kominkowe były wystarczająco skutecznym źródłem ogrzewania. W takich przypadkach jednak możliwe jest zastosowanie pieca kominkowego, wraz z kotłem centralnym, przy czym ten drugi będzie tylko i wyłącznie uruchamiany w przypadku ostrzejszych mrozów, kiedy piec kominkowy nie będzie w stanie sobie poradzić z ogrzaniem całego domu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można będzie ograniczyć koszty ogrzewania domu nawet, o 20-25%, co już z całą pewnością będzie dość znaczącą kwotą.

Wybór pieca kominkowego.

Oczywiście niezależnie od tego czy piec kominkowy będzie samodzielnym źródłem ciepła, czy też nie, musimy jeszcze dobrać odpowiedni jego typ, a tutaj trzeba dokonać wyboru pod względem wielu czynników. Przede wszystkim należy ustalić zapotrzebowanie energetyczne, a także dobrać kominek w taki sposób, aby możliwe było podłączenie go do systemu grzewczego, czyli na przykład kominek z płaszczem wodnym, co powoli podpiąć się do systemu grzejnikowego i współwykorzystywać go wraz z kotłem węglowym. Dość dobrze prezentują się tutaj także ceramiczne piece kominkowe, bowiem zapewniają one nam jednocześnie ogrzewanie pomieszczenia w którym są zainstalowane swoją całą powierzchnią. Z reguły też salon, w którym zainstalowany będzie kominek, stanie się ulubionym miejscem przebywania wszystkich domowników, szczególnie w jesienne wieczory.

Dodaj komentarz