Ogrzewanie podłogowe w łazience

Łazienki z ogrzewaniem podłogowym to w dzisiejszym budownictwie niemal standard. Posiadając ogrzewanie podłogowe w stosunkowo niewielkim pomieszczeniu, można zapomnieć o istnieniu kaloryfera. Pozwala to zaoszczędzić miejsce, a ponad wszystko, podnosi komfort użytkowania łazienki. Docenimy to szczególnie podczas chłodniejszych dni, gdy wychodząc spod prysznica, zetkniemy się z przyjemnie ciepłym podłożem.

Aby ogrzewanie podłogowe sklep dobrze spełniało swoją funkcję, temperatura w systemie nie może być niższa niż 34 stopnie Celsjusza. Poniżej tego poziomu, podłoga nie będzie odczuwalnie ciepła. Instalacja ogrzewania podłogowego znajduje się zawsze pod podłogą: posadzką, płytkami lub panelami. Istnieją zasadniczo dwa rodzaje ogrzewania podłogowego – elektryczne oraz wodne.

Wodne ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe wodne daje wysoki komfort cieplny, pozwala na równomierne podnoszenie temperatury z poziomu całej podłogi. Przewody grzejne wodne łatwo integrują się z innymi urządzeniami grzewczymi w budynku. System ogrzewania podłogowego wodnego złożony jest z rur wyprodukowanych z tworzywa sztucznego lub z rur miedzianych z dodatkiem tworzyw sztucznych. Rury układa się gęsto obok siebie w kształcie spirali, w odległości maksymalnie 10 cm od siebie.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest coraz chętniej wybieranym rodzajem instalacji grzewczej tego typu. Jest tanie i można je zainstalować w budynkach już wykończonych. Ogrzewanie tego typu działa w oparciu o elektryczne maty grzewcze, których praca sterowana jest przez termostaty rozlokowane w podręcznych miejscach. Ogrzewanie podłogowe elektryczne możemy zaprogramować w taki sposób, aby uruchomiło się o określonej porze (na przykład tuż przed porannym prysznicem, gdy znajdujemy się jeszcze w łóżku). Ogromną zaletą stosowania elektrycznych mat grzewczych jest to, że możemy zastosować je w wybiórczych miejscach (nie ma potrzeby instalowania ich na całej powierzchni podłogi w pomieszczeniu). Często wybieranym rejonem przeznaczonym do takiego ogrzewania jest posadzka przylegającego do kuchennego blatu roboczego lub podłoga znajdująca się tuż obok krawędzi naszego łóżka w sypialni.

Dlaczego warto zainstalować ogrzewanie podłogowe w łazience?

Ogrzewanie podłogowe w łazience daje nie tylko komfort, ale też pozwala na zapobieganie powstawania wilgoci w pomieszczeniach. Jest to szczególnie ważne w tych domach, w których nie ma wentylacji innej niż grawitacyjna i gdzie jednocześnie mamy plastikowe okna. Łazienka po kąpieli suszy się szybciej, gdy mamy ogrzewanie podłogowe, a temperatura może być zawsze przez nas precyzyjnie regulowana, w przeciwieństwie do ogrzewania opartego na tradycyjnych kaloryferach.

Dodaj komentarz