LED (Light Emitting Diodes) to technologia, która towarzyszy nam już od lat 60 XX wieku. Przez długi czas nie znajdowały dużej ilości zwolenników, jednak odkąd zaczęto wprowadzać na rynek oświetlenie LED o większej mocy, przy jednoczesnym wzroście wydajności ich pracy, zaczęły zdobywać coraz więcej gałęzi rynku. Dzisiaj możemy je spotkać zarówno w domu jak i w fabrykach, a także jako lampy LED uliczne oświetlające dużą część polskich miast i wsi. Czy technologia ta wyprze całkowicie tradycyjne systemy oświetleniowe?
Spis treści artykułu
Działanie technologii LED
Popularne LED-y opierają swoje działanie na zjawisku elektroluminescencji. Polega ono na emitowaniu fotonów przez substancję, przez którą przepuszcza się prąd elektryczny o określonym natężeniu. W zależności od stopnia stopnia elektroluminescencji, wykorzystanych materiałów, można otrzymać poprzez nakładanie się fal o różnej długości. Dzięki temu nowoczesne diody w lampach LED mogą emitować światło w dowolnym kolorze z zakresu barw światła widzialnego przez ludzkie oko. W przeciwieństwie do tradycyjnego oświetlenia żarowego, działanie lamp LED nie wymaga podniesienia energii cieplnej.
W czym technologia LED jest lepsza od tradycyjnego oświetlenia?
1) Dłuższa żywotność- diody LED mogą pracować nieprzerwanie nawet przez 11 lat. Dla porównania średnia żywotność energooszczędnej świetlówki to około 1 rok. W przypadku korzystania z diod LED przez 8 godzin dziennie okres po którym trzeba będzie je wymienić to aż 20 lat w przypadku korzystania z diod najwyższej jakości takich jakie oferuje min. polski producent oświetlenia LED Lumi Team.
2) Większa odporność- w przeciwieństwie do tradycyjnego oświetlenia lampa LED nie posiada żarników ani szklanych elementów. Dobrej jakości lampy LED najczęściej są dziś tworzone z aluminium oraz tworzyw sztucznych np. żywicy syntetycznej. Dzięki temu są mniej podatne na stłuczenia oraz bardzo niskie temperatury.
3) Wydajność- szacuje się, że aż 80 procent energii elektrycznej dostarczanej do lamp LED jest przetwarzanych skutecznie na światło. Pozostałe 20 procent tracone jest pod postacią przede wszystkim energii cieplnej. Zwykła żarówka żarowa posiada taką efektywność na poziomie od 5 do 10 procent
Technologia LED ma też wady
Jak na razie lampy LED są jednostkowo często dużo droższe w porównaniu do ich tradycyjnych odpowiedników. Natomiast ta wada może być zrekompensowana przed prawidłową ich eksploatację, co znacznie wydłuża żywotność lamp LED, które dzięki swojej wydajności pozwolą na oszczędności w rachunkach za prąd. Ponadto są również specyficzne miejsca, gdzie technologia LED, którą dzisiaj dysponujemy, nie może być zastosowana. Do takich miejsc zaliczyć możemy np. huty gdzie oświetlenie wystawione jest na działanie wysokiej temperatury, w której działanie półprzewodników ulega pogorszeniu, a nawet może poskutkować spaleniem się modułu.