Projekty domów są różnorodne, a na rynku dostępna jest ich bardzo bogata oferta. Masz zamiar budować dom i zastanawiasz się jak wybrać ten jedyny? Na co zwrócić uwagę? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Spis treści artykułu
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego
Mamy już zakupioną lub wybraną działkę? Co dalej? W takiej sytuacji, brane pod uwagę projekty domów muszą być dostosowane do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Dokument ten określa parametry budynków, które mogą być postawione na danym terenie. Znajdują się w nim różne wytyczne dotyczące wysokości i szerokości elewacji frontowej, kąta nachylenia dachu czy dopuszczalnej liczby kondygnacji. Jeśli nasza działka jest na terenie jeszcze niemającym opracowanego tego dokumentu, to trzeba zwrócić się do gminy o ustalenie warunków zabudowy. Po jej otrzymaniu musimy interesujące nas projekty domów dostosować do wymogów, w nim zawartych.
Koszty budowy
Projekty domów brane pod uwagę muszą być dostosowane do budżetu, jakim dysponujemy. Koszty zależą od wielu elementów. Przykładowo im bardziej skomplikowana i wielka bryła budynku, tym większy koszt budowy, a także późniejszej eksploatacji. Tańszy w budowie, jak i utrzymaniu jest dom o mniejszej powierzchni i zwartej bryle. Warto także przejrzeć projekty domów energooszczędnych. Wprawdzie ich koszty budowy są wyższe, ale w czasie późniejszym zapewniają duże oszczędności zużycia energii.
Estetyka
Projekty domów dostępne na rynku są różnorodne, a każdy z nas ma inny gust. Z tego względu przy wyborze „tego jedynego” warto wziąć pod uwagę estetykę. W tej kwestii nie ma dobrych i złych rozwiązań. Jedni z nas wybiorą nowoczesne budynki, inni postawią na klasyczne. Przy wyborze trzeba wziąć pod uwagę także otoczenie. Przykładowo dom, który będzie pięknie wyglądał w otoczeniu górskim, niekoniecznie sprawdzi się w dzielnicy willowej.
Układ funkcjonalno-przestrzenny też ma znaczenie
Wybierając odpowiedni dla nas projekt warto zwrócić uwagę nie tylko na rozmieszczenie pomieszczeń, ale także ich ilość. To właśnie od nich zależy późniejszy komfort użytkowania. Z tego względu warto przejrzeć wizualizacje i rzuty budynku.
Wielkość domu trzeba dobrać do liczby domowników i przyszłych potrzeb, np. pojawienia się dziecka. Każdy członek rodziny powinien mieć w nim własny kąt, ale ważna jest także wspólna przestrzeń.
Układ pomieszczeń powinien być dobrany do gustu i stylu życia jego przyszłych domowników. Warto zainwestować w projekty domów, które zawierają podział na nocną i dzienną strefę. W domu co najmniej dwukondygnacyjnym jest to dość proste do wykonania. Na parterze znajdują się dzienne pomieszczenia, np. kuchnia, salon, a na piętrze – sypialnia oraz łazienka. Pod tym względem dom parterowy jest nieco trudniej urządzić.
Projekty domów trzeba dobierać do indywidualnych potrzeb związanych ze stylem życia i planami na przyszłość. Oczywiście każdy z nas ma inny gust, a nasz przyszły dom powinien być zaaranżowany w odpowiadającym nam stylu. Nie zapomnijmy także o możliwościach finansowych.