Technologia odwadniania igłofiltrami to bardzo zaawansowane rozwiązanie, pozwalające na skuteczne obniżenie poziomu wody gruntowej. Jest to technologia wykorzystywana przede wszystkim w branży budowlanej, podczas realizacji prac w terenie podmokłym. Wysoki poziom wody gruntowej, czy też napływ wody podpowierzchniowej, wynikający z bezpośredniej bliskości zbiorników lub cieków wodnych, mogą skutecznie utrudnić prowadzenie robót ziemnych. W tym przypadku, technologia odwadniania igłofiltrami zapewnia możliwość skutecznego usunięcia wody gruntowej na czas realizacji robót ziemnych.
Spis treści artykułu
Czy technologia odwadniania igłofiltrami jest kosztowna w realizacji?
Z całą pewnością nie jest to rozwiązanie należące do najtańszych. O wiele tańszym rozwiązaniem jest odwadnianie z zastosowaniem klasycznych pomp zatapialnych. Jednakże w przypadku stałego napływu wody w miejsce realizacji robót ziemnych, takie rozwiązanie jest pozbawione sensu. W takich sytuacjach, koniecznością jest stałe odbieranie wody napływającej w miejsce realizacji wykopów, zanim jeszcze woda pojawi się w wykopach. Dlatego też, to właśnie technologia odwadniania igłofiltrami, sprawdza się w tym zastosowaniu najlepiej.
Jak wygląda odwadnianie igłofiltrami?
W zasadzie to technologia odwadniania igłofiltrami jest stosunkowo prosta w realizacji. W pewnej odległości od wykopów budowlanych (najczęściej 2-3 metry) do gruntu wprowadzane są igłofiltry. Są to specjalne rury PCV o średnicy 32mm lub 63mm o długości około 6-8 metrów. Są one wprowadzane w odstępie 0,5 – 1 m od siebie na całej długości realizowania prac ziemnych. Igłofiltry są wpłukiwane na głębokość około 1 metra większą, niż głębokość realizacji robót ziemnych. Część wprowadzona do gruntu jest zakończona perforowaną częścią roboczą. Z drugiej strony, igłofiltry są podłączone do kolektorów ssawnych. Kolektory z kolei podłączone są do agregatów pompowych.
Do jednego agregatu można podłączyć stosunkowo sporo, bo nawet 50 igłofiltrów. Jest to jednak zawsze uzależnione od warunków realizacji, oraz mocy samego agregatu pompowego i średnicy zastosowanych igłofiltrów. Kluczem jest to, aby agregat był w stanie wytworzyć wystarczające podciśnienie, niezbędne do przechwycenia napływającej w stronę wykopu wody i przepompowanie jej na bezpieczną odległość.
W trakcie pracy całej instalacji, do wykopu ziemnego nie przedostaje się żadna woda, dzięki czemu, możliwe jest prowadzenie prac ziemnych w bezpiecznych warunkach.
Skąd wziąć dobry zestaw igłofiltrowy?
Aby jednak technologia odwadniania igłofiltrami mogła być wykorzystana, należy w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w zestaw igłofiltrowy. Jest to dość kosztowna inwestycja, toteż warto sprawdzić w pierwszej kolejności możliwość wypożyczenia całej instalacji. Praktycznie każdy dostawca pomp i igłofiltrów powinien posiadać także zestawy igłofiltrowe przeznaczone do wynajmu. Wynajem zestawu pozwoli osiągnąć stosunkowo spore oszczędności, co w tym przypadku na pewno będzie bardzo istotne.
Podsumowanie.
Możemy więc powiedzieć, iż technologia odwadniania igłofiltrami to bardzo dobre rozwiązanie w wielu sytuacjach budowlanych. Szczególnie w takich przypadkach, kiedy roboty ziemne muszą być realizowane w miejscu stałego napływu wody gruntowej. Może to być powodowane zarówno obecnością żył wodnych, jak i bezpośrednim do inwestycji sąsiedztwem zbiorników bądź cieków wodnych. Technologia odwadniania igłofiltrami, pozwala w takich sytuacjach na obniżenie poziomu napływającej wody gruntowej, a tym samym, umożliwia bezpieczne przeprowadzenie robót ziemnych.