Uprawa Rhododendronów w przydomowym ogrodzie.

Efektywna uprawa Rhododendronów w naszym przydomowym ogrodzie wymaga przypilnowania pewnych kwestii. Poza trzema podstawowymi zagadnieniami, nie musimy się w zasadzie niczym przejmować. Niezależnie od tego, czy będziemy uprawiać Różaneczniki czy tez Azalie. Są to rośliny z tej samej rodziny a ich wymagania są do siebie zbliżone. Tak więc, aby nasza przydomowa uprawa Rhododendronów była prowadzona jak najlepiej musimy skupić się na trzeba podstawowych zagadnieniach, czyli: dobraniu odpowiednich odmian, wyborze właściwego miejsca nasadzenia i przygotowaniu gleby do uprawy ogrodowej. Pozostałe zagadnienia, takie jak pielęgnacja, w tym przypadku są praktycznie nieistotne.

Czego wymaga od nas przydomowa uprawa Rhododendronów?

Tak jak już o tym wspomnieliśmy, uprawa Rhododendronów będzie wymagać spełnienia trzech podstawowych warunków. Poza tym, w zasadzie nie musimy się niczym przejmować, gdyż zarówno Różaneczniki, jak i Azalie, są roślinami mało wymagającymi. Tak więc, w tym przypadku skupiać się będziemy na wyborze właściwych odmian oraz na dobrze stanowiska nasadzenia i na przygotowaniu właściwej gleby uprawnej.

  • Wybór właściwych odmian – uprawa Rhododendronów wymaga od nas zadbania o to, aby w ogrodzie znalazły się jedynie rośliny o charakterze mrozoodpornym. Warunki pogodowe w naszej strefie klimatycznej, nie należą do najłagodniejszych, toteż musimy skupić się na tym, rośliny przeznaczone do nasadzeń ogrodowych były w stanie przetrwać nawet dwadzieścia stopni mrozu.
  • Przygotowanie odpowiedniej gleby uprawnej – aby uprawa Rhododendronów mogła przebiegać jak najbardziej prawidłowo, musimy także przygotować właściwą glebę. Powinna ona charakteryzować się kwaśnym odczynem pH w zakresie 5 – 6,5. Można oczywiście taką glebę kupić w sklepach ogrodniczych. Każdy dostawca Rhododendronów, powinien nam zagwarantować odpowiednią glebę. Można jednak przygotować ją też samodzielnie, co w przypadku większej ilości nasadzeń będzie rozwiązaniem optymalnym. W tym celu musimy zmieszać ze sobą torf (nie odkwaszony(, glebę ogrodniczą (kompost), oraz korę sosnową w równych proporcjach. Taka mieszanka sprawdzi się zarówno do Azalii jak i Różaneczników.
  • Wybór stanowiska nasadzenia – uprawa Rhododendronów wymaga także, aby wybrać im odpowiednie stanowiska nasadzenia. Najlepsze będą stanowiska zacienione i osłonięte. Pozwoli to naszym roślinom jeszcze lepiej radzić sobie w trudnych warunkach zimowych.

Pozostałe prace pielęgnacyjne.

Poza wspomnianymi powyżej kwestiami, uprawa Rhododendronów nie będzie wymagać większych nakładów pracy, na przykład związanych z pielęgnacją. Możemy oczywiście doglądać roślin i w razie braku opadów atmosferycznych dodatkowo je nawadniać. Możemy też usuwać stare i suche gałązki, aby zrobić więcej przestrzeni młodym pędom. Są to jednak prace typowe dla wielu różnych roślin. Swoich specyficznych wymagań w tym zakresie, Rhododendrony nie mają.

Podsumowanie.

Ostatecznie więc, możemy powiedzieć, iż uprawa Rhododendronów nie jest niczym nadzwyczaj kłopotliwym. Jeśli zadbamy o prawidłowy dobór odmian, wybór stanowiska oraz przygotujemy odpowiednią glebę, to nie powinniśmy mieć jakichkolwiek trudności. Jest to więc na tyle proste i mało wymagające, iż w zasadzie średnio rozgarnięty, początkujący ogrodnik, powinien sobie bez większych trudności poradzić.

Dodaj komentarz