Bardzo często w ramach ograniczania kosztów budowy i późniejszego utrzymania naszego budynku, decydujemy się na budowę domu w zabudowie bliźniaczej. Wpływ na tego typu decyzje bardzo często także mają wymiary naszej działki. Najczęściej dzieje się tak w przypadku, kiedy dwoje dzieci otrzymuje w spadku po rodzicach małą działkę na pół, przez co budowa domów wolnostojących stanowczo ograniczałaby pozostałą przestrzeń działki. W takich sytuacjach budowa bliźniaka jest jak najbardziej uzasadniona i ma wielki sens. Warto jednak skupić się na tym, aby dobrać odpowiedni projekt bliźniaka, gdyż nie jest to kwestią tak prostą jakby się mogło pozornie wydawać.
Projekty domów bliźniaków.
Na rynku znajdziemy stosunkowo sporo projektów domów w zabudowie bliźniaczej. Oczywiście każdy będzie charakteryzować się innymi parametrami, przez co też wybór nie będzie wcale taki prosty. Obecnie możemy jeszcze spotkać się z bliźniakami w starym stylu, kiedy blisko siebie stoją dwa klocki, co nie jest rozwiązaniem ani efektywnym ani też estetycznym. Obecnie bardzo często budowane są także nowoczesne domy w zabudowie bliźniaczej szeregowej, co wygląda tak, iż na podzielonych równo działkach, stawiane są całe rzędy dokładnie takich samych bliźniaków. Oczywiście musimy tutaj wybrać odpowiedni projekt takiego domu, który będzie spełniać nasze wymagania w zakresie estetyki, jak również kosztów budowy czy też kosztów późniejszej eksploatacji. Warto zwrócić więc uwagę na to, iż poszczególne projekty domów bliźniaków będą dość wyraźnie się od siebie pod tym względem różnić. My musimy zaś wybrać tak, aby obydwoje właścicieli było zadowolonych, a koszty utrzymania i budowy domu były akceptowalne przez obie strony.
Na co zwracać uwagę wybierając projekt bliźniaka?
Przede wszystkim na kwestie związane z przyszłym utrzymaniem. Nie ma sensu obecnie budować domów których zapotrzebowanie energetyczne będzie wyższe niż 30 W/m2 rocznie, bowiem jest to po prostu nie ekonomiczne. Obecnie należy skupić się na projektach budynków oszczędnych energetycznie, a najlepiej wręcz pasywnych, w których zapotrzebowanie na energię jest jeszcze niższe. Najlepiej zaś budować domy zero energetyczne, czyli takie, które produkują energię, a jej nadwyżkę jeszcze można będzie odsprzedać z zyskiem. Trzeba będzie więc zwrócić uwagę na parametry energetyczne domu bliźniaczego. Warto także poświęcić nieco uwagi kwestii estetyki, aby jednak nasz dom był ładny z zewnątrz. Ostatecznie trzeba także zajrzeć do środka projektu, aby dom był w pełni funkcjonalny. Generalnie wybór gotowego projektu może przysporzyć nam w tym zakresie spore problemy, toteż często inwestorzy sięgają jednak po rozwiązanie, w którym architekt przygotowuje projekt na specjalne zamówienie z uwzględnieniem wytycznych inwestora. Jest to opcja co prawda bardziej kosztowna, niemniej jednak z całą pewnością spełniająca wszystkie nasze wymagania.