Zastosowanie ogrzewania kanałowego w domach jednorodzinnych.

Wśród wielu różnorodnych rozwiązań w zakresie ogrzewani naszych domów jednorodzinnych, obecnie największą popularnością cieszą się takie, które pozwalają nam osiągnąć wyższy poziom komfortu oraz zmniejszyć poziom spalania. Dzięki temu bowiem, możemy uniknąć wysokich rachunków za ogrzewanie, jak również ograniczyć zanieczyszczenia środowiska, co obecnie jest bardzo istotnym problemem. Jednym z takich rozwiązań, które sprawdzać się będzie w większości domów jednorodzinnych jest zastosowanie ogrzewania kanałowego. Jest to system grzewczy, który można wdrożyć w miejsce istniejącego ogrzewania ściennego, co dla wielu gospodarstw domowych będzie bardzo korzystnym wyjściem ze względu na oszczędności oraz zmniejszenie zanieczyszczeń.

Dlaczego ogrzewanie kanałowe jest oszczędniejsze?

Wynika to głównie z kwestii konstrukcyjnych grzejników, które w lepszy sposób wykorzystują energię cieplną przekazywaną przez czynnik grzewczy, a jednocześnie pozwalają na stabilizację pracy kotła na maksymalnych, nominalnych parametrach spalania. W przypadku ogrzewania kanałowego będziemy mieć do czynienia z wymuszonym obiegiem powietrza w pomieszczeniach. Jest to realizowane poprzez wentylatory zamontowane w grzejnikach, które stale nadają prędkość powietrzu w pomieszczeniu. Pozwala to na szybsze rozgrzewanie się powietrza oraz szybsze i stabilne rozprowadzanie ciepła po całym pomieszczeniu. Niezależnie od tego z jaką temperaturą czynnika grzewczego będziemy mieć do czynienia. W przypadku grzejników ściennych zaś, musimy pamiętać, iż szybkość rozprowadzania ciepła uzależniona jest od temperatury czynnika grzewczego. Im wyższa temperatura, tym z większą prędkością powietrze jest wyprowadzane z pomiędzy żeberek grzejników.

Te warunki pracy grzejników, przekładają się także na możliwość ustabilizowania pracy kotła na optymalnych parametrach spalania. Dzięki temu zaś, spalanie jest najmniejsze z możliwych w przypadku danego kotła grzewczego, co oczywiście generuje oszczędności jak również ogranicza poziom generowanych zanieczyszczeń.

Montaż ogrzewania kanałowego.

Jeśli zdecydujemy się na wdrożenie ogrzewania kanałowego w miejsce istniejącego systemu ogrzewania ściennego, trzeba będzie w pierwszej kolejności sprawdzić, czy w ogóle w naszym przypadku, będziemy mieć możliwość montażu tego typu grzejników. Jedną z kluczowych kwestii będzie fakt, iż potrzebować będziemy możliwości wycięcia w podłodze kanałów o głębokości co najmniej 10 cm. Taką bowiem wysokość mają najmniejsze grzejniki kanałowe. Niestety nie zawsze jest to możliwe, szczególnie w starszych budynkach. Pozostałe kwestie nie są już niczym skomplikowanym, bowiem doprowadzenie rur zasilania oraz powrotu czynnika grzewczego nie powinno tutaj sprawiać większych trudności, nawet w przypadku przerabiania starej instalacji grzejników ściennych.

Jednym słowem nie zawsze będziemy możliwość montażu grzejników kanałowych, niemniej jednak rozwiązanie to jest bardzo korzystne, i warto taką możliwość starannie przemyśleć.

Dodaj komentarz