meble na wymiar

Ergonomia w mieszkaniu

Ergonomia tyczy się nie tylko pracy, ale również na przykład aranżowania mieszkań. Dawniej ludzie nie mieli większego wyboru. Meblowali swoje domy meblami, które były obecnie dostępne w sklepach. W rezultacie każdy miał w domu takie same meblościanki, które tworzyło się z pojedynczych segmentów. Dziś na szczęście mamy meble na wymiar i ogromny wybór artykułów meblowych. Możemy meblować mieszkania jak nam najwygodniej.

Wykorzystanie dostępnej przestrzeni

Jeśli mamy duży dom do urządzenia – wówczas zakup mebli jest ograniczony do wyboru ulubionych kolorów i modeli mebli w sklepie. Jeśli mamy wnętrza o nietypowych wymiarach, musimy zainwestować w meble na wymiar. Taka sytuacja może zajść w mieszkaniach w kamienicy. Mają one wysokie stropy, dlatego szafy z drzwiami przesuwnymi muszą mieć około 3 metrów wysokości. Podobnie sytuacja ma się, gdy potrzebna nam szafa narożna z półokrągłymi drzwiami lub jakakolwiek inna. Chodzi o to, by jak najlepiej wykorzystać dostępną w mieszkaniu przestrzeń. To właśnie ergonomia w urządzaniu mieszkania. Ona sprawia, że mieszka się wygodnie. Urządzając się należy wybierać takie meble, które nie zajmą dużo miejsca, ale pomieszczą dużo rzeczy.

Wygodne sięganie

Meble na wymiar dopasowane są jednak nie tylko do rozmiarów mieszkania. Są osoby, które z różnych względów zdrowotnych nie dosięgają do wyższych części mebli. Dla osób na wózkach lub bardzo niskich można wykonać meble na wymiar ze specjalnymi niskimi uchwytami. Osoby jeżdżące na wózkach mogą mieć ogromny problem z otwieraniem szafek kuchennych. Dlatego wykonuje się dla nich szafki na wymiar z drzwiami przesuwnymi. Są one nachylone pod pewnym kątem w stronę podłogi, by umożliwić do nich podjazd osobie na wózku.

Nie zawsze głębokie szafy dużo mieszczące są wygodnym rozwiązaniem. Czasem lepiej jest mieć komodę z czterema płytszymi szufladami niż dwiema głębokimi. Chodzi o to, by chcąc wyciągnąć coś spod spodu nie musieć sięgać zbyt głęboko. Podobnie rzecz ma się z półkami w szafkach. Czasem lepiej, by było ich więcej, ale były płytsze i krótsze. Zlecając wykonanie projektu mebli na wymiar warto wziąć pod uwagę to, ile miejsca potrzebujemy na swoje rzeczy osobiste. Oprócz tego – kto będzie korzystał z tych mebli najczęściej. Weźmy też pod uwagę dostępność konkretnych półek. Przykładowo – absurdem jest zamawianie trzymetrowej szafy do przedpokoju, skoro na jej górnych partiach nie będziemy w stanie nic umieścić bez używania drabiny.

Sprawdź również: Jaki kolor wybrać do pokoju dziecka?

Dodaj komentarz