Zasłanianie okien w naszych domach mieszkalnych czy też w pomieszczeniach biurowych, to bardzo ważna kwestia, pozwalająca osiągnąć odpowiedni poziom komfortu. Musimy bowiem pamiętać, iż jakby nie były korzystne, to jednak nie zawsze promienie słoneczne będą pożądane. Owszem, dzięki naturalnemu nasłonecznieniu pomieszczeń, możemy czuć się lepiej, i minimalizować zużycie energii elektrycznej. Niemniej jednak jeśli słońce świeci nam prosto w oczy, czy też w ekran komputera, to już nie jest tak przyjemne. Dlatego też powinniśmy przejąć kontrolę nad nasłonecznieniem pomieszczeń, poprzez odpowiednie zasłony. Możemy tutaj wykorzystać rolety i żaluzje, jednakże co zrobić w przypadku okien o nietypowych kształtach? Na przykład trójkątnych lub owalnych?
Plisy do okien o kształtach nietypowych.
Takim rozwiązaniem są plisy czyli specyficzne formy zasłon okiennych, funkcjonujących na zasadzie swego rodzaju wachlarza. Jest to podobnie jak w przypadku rolety forma materiału, który jednak w oknie rozkłada się niczym wachlarz. Materiał jest oczywiście plisowany, czyli składany na zakładki i usztywniony. Takie rozwiązanie, pozwala nam skutecznie zasłaniać okna o wspomnianych, wyjątkowo nietypowych kształtach. Bardzo istotną kwestią w przypadku plis będzie także dobór odpowiedniej jakości materiału do ich wykonania. W ten sposób możemy dodatkowo kontrolować nie tylko nasłonecznienie pomieszczeń, ale także jego poziom. Pozwala nam to na przykład na zasłonięcie okna i odcięcie dopływu intensywnego światła słonecznego, ale jednak na przepuszczenie go na tyle, aby w pomieszczeniu było stosunkowo jasno.
Rodzaje materiałów do wykonywania plis
Oczywiście materiały te nie będą wykorzystywane jedynie do wykonywania plis. Z tych samych materiałów wykonywane będą klasyczne rolety okienne. Każdy z tych materiałów pozwala nam na nieco odmienne podejście w przypadku kompletnego, całkowitego zasłonięcia płaszczyzny okna.
- Materiały grube – zapewniają kompletne odcięcie dopływu światła do pomieszczeń w przypadku pełnego zamknięcia plis czy też rolet. Idealne rozwiązanie do pomieszczenia sypialni, gdzie chcemy aby panował większy mrok.
- Materiały średnie – zapewniają pewną przepuszczalność dla promieni słonecznych. Stosowane są materiały o różnorodnej kolorystyce, co pozwala na uzyskiwanie ciekawych efektów stylistycznych wewnątrz pomieszczeń.
- Materiały cienkie – zapewniają zatrzymanie najbardziej rażącego światła słonecznego, jednakże przepuszczają dużo jasności. Dobierając odpowiedni kolor można budować w pomieszczeniach mieszkalnych pewną nastrojowość.
- Materiały podszywane – to specyficzna forma materiałów, które nie tylko nie przepuszczają światła, ale nawet nie przepuszczają ciepła słonecznego. Są podszyte specjalną, odblaskową folią UV, co sprawdza się w wielu różnorodnych zastosowaniach.
Generalnie rzecz ujmując, mamy do dyspozycji stosunkowo dużo rozwiązań w tym zakresie. Trzeba jedynie precyzyjnie określić swoje potrzeby i dobrać prawidłowe rozwiązanie. Dzięki temu na pewno uda nam się przejąć kontrolę nad poziomem nasłonecznienia naszych pomieszczeń mieszkalnych.