Samodzielna wymiana łącznika elektrycznego jest jak najbardziej możliwa, przy czym trzeba pamiętać, iż stawia to przed nami sporo wymagań. Przede wszystkim, powinniśmy dysponować niezbędną wiedzą i doświadczeniem w zakresie pracy z prądem elektrycznym. Do tego oczywiście będą nam potrzebne podstawowe narzędzia, bez których trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek prac elektroinstalacyjne. Ostatecznie, potrzebujemy też pełnej koncentracji, aby samodzielna wymiana łącznika elektrycznego mogła zostać przeprowadzona w pełni prawidłowo. Sprawdźmy więc, w jaki sposób możemy przeprowadzić tego typu prace we własnym zakresie, aby nie doprowadzić do żadnych szkód i strat.
Spis treści artykułu
Jakie zagrożenie niesie za sobą samodzielna wymiana łącznika elektrycznego?
Oczywiście największym zagrożeniem jest w tym przypadku porażenie prądem. Jeśli jednak do pracy podejdziemy właściwie, jeśli uprzednio odłączymy prąd na bezpieczniku i upewnimy się, że wszystko zostało przygotowane prawidłowo, to nie powinniśmy mieć większych trudności. Bardzo ważna jest także nasza precyzja w pracy, bowiem jakiekolwiek nieprawidłowości, mogą skutkować w przyszłości poważnymi konsekwencjami. Niedokładne dokręcenie przewodów elektrycznych, może skończyć się tym, iż z czasem zrobi się zwarcie na luźnych przewodach. To będzie zagrażać nam porażeniem podczas użytkowania łącznika, bądź tez może doprowadzić do wzniecenia pożaru.
Jak więc widzimy, zagrożenia w tym przypadku są bardzo poważne. Jednakże, samodzielna wymiana łącznika elektrycznego, jeśli będzie przeprowadzona zgodnie z najważniejszymi w tym zakresie zasadami, nie powinna stwarzać żadnych zagrożeń.
Podstawowe zasady wymiany łączników elektrycznych.
Aby samodzielna wymiana łącznika elektrycznego była w pełni bezpieczna, powinniśmy się stosować do następujących zasad:
- Przed przystąpieniem do prac, odłączamy zasilanie oświetlenia na bezpieczniku w skrzynce rozdzielczej.
- Ostrożnie odkręcamy pokrywę łącznika i zdejmujemy ją
- Przy pomocy próbnika, sprawdzamy raz jeszcze czy aby na pewno prąd jest odcięty (czasami jest tak, iż dany łącznik będzie podłączony do innego bezpiecznika, niż by to wynikało z projektu instalacji).
- Jeśli mamy pewność, iż prąd został poprawnie odcięty, popuszczamy boczne śruby łącznika i wyjmujemy go ostrożnie ze ściany. Należy uważać, aby dobrze wyjąć przewody elektryczne z puszki i aby ich podczas tej czynności nie uszkodzić.
- Odkręcamy śruby mocujące przewody elektryczne
- Demontujemy stary łącznik
- Podłączamy nowy łącznik, zgodnie z rysunkiem zamieszczonym w jego instrukcji oraz na jego tylnej stronie. Starannie dokręcamy śruby aby przewody trzymały mocno i pewnie. Jakiekolwiek luzy będą prowadzić do zwarcia i iskrzenia podczas pracy łącznika.
- Montujemy łącznik do ściany i dociągamy jego śruby montażowe.
- Sprawdzamy poprawność działania, poprzez załączenie dopływu prądu na bezpieczniku i ostrożnym przetestowaniu łącznika.
- Jeśli wszystko jest przeprowadzone prawidłowo, przykrywamy jego górną pokrywę i dokręcamy ją.
Jak więc widzimy prace te nie należą do najbardziej skomplikowanych, aczkolwiek wymagają pewnej wiedzy, doświadczenia i odpowiednich narzędzi. Należy także pamiętać o pełnej koncentracji, bowiem jakiekolwiek błędy podczas pracy mogą się skończyć bardzo nieprzyjemnie.
Podsumowanie.
Jak więc widać, wszystkie łączniki elektryczne, instalacyjne możemy w naszych domach z powodzeniem wymienić samodzielnie. Przy odpowiednim podejściu i posiadaniu niezbędnych narzędzi oraz wiedzy, nie powinniśmy mieć większych problemów z prawidłowym przeprowadzeniem tego typu prac. Samodzielna wymiana łącznika elektrycznego nie należy do zadań trudnych, choć trzeba powiedzieć, iż nie jest to także czynność najprostsza.