wymiana gniazdka elektrycznego

Wymiana gniazdka elektrycznego.

Czy możliwa jest samodzielna wymiana gniazdka elektrycznego? Z całą pewnością tak, aczkolwiek musimy pamiętać, iż jest to praca z prądem elektrycznym, a co za tym idzie, należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli jednak będziemy postępować według odpowiedniego schematu i zachowamy wspomnianą ostrożność, to z całą pewnością uda nam się tę czynność przeprowadzić. Można nawet powiedzieć, iż samodzielna wymiana gniazdka elektrycznego nie jest niczym nader kłopotliwym. Warto więc sprawdzić, w jaki sposób zabrać się za tego typu pracę, aby z tak błahego powodu nie być zmuszonym do wzywania elektryka i ponoszenia z tego tytułu kosztów.

Czy wymiana gniazdka elektrycznego jest trudna?

W zasadzie, możemy powiedzieć, iż wymiana gniazdka elektrycznego, jest jedną z najprostszych czynności w pracy elektryka. Dlatego też, możemy, przy odpowiednim podejściu, wiedzy i umiejętnościach, podjąć się tego zadania samodzielnie. Przede wszystkim jednak, musimy posiadać w domu niezbędne narzędzia. Chodzi tutaj o izolowane narzędzia, przeznaczone do pracy z prądem, takie jak: kombinerki, śrubokręty (krzyżakowy i płaski) oraz próbnik napięcia. Szczególnie to ostatnie narzędzie jest kluczowe, bowiem pozwoli nam upewnić się, czy możemy bezpiecznie przeprowadzać wymianę gniazdka elektrycznego.

Jak bezpiecznie przeprowadzić wymianę gniazdka elektrycznego?

Aby wymiana gniazdka elektrycznego była w pełni bezpieczna, musimy postępować według pewnego schematu. Wyglądać on będzie następująco:

  • Odłączenie dopływu prądu od gniazdka za pomocą bezpiecznika w szafie rozdzielczej.
  • Upewnienie się, czy gniazdko jest odcięte od dopływu prądu przy pomocy próbnika napięcia elektrycznego.
  • Wykręcenie starego, uszkodzonego gniazdka przy użyciu bezpiecznych, izolowanych narzędzi (kombinerki, śrubokręty).
  • Montaż nowego gniazdka zgodnie ze schematem przedstawionym w dołączonej do niego instrukcji.
  • Załączenie zasilania na bezpieczniku oraz sprawdzenie, czy wszystko działa prawidłowo.

Jak więc widzimy, wymiana gniazdka elektrycznego jest stosunkowo prostym zadaniem. Trzeba jednakże pamiętać, aby zawsze, zanim zaczniemy cokolwiek robić przy gniazdkach i łącznikach elektrycznych odłączyć zasilania w skrzynce rozdzielczej i dodatkowo sprawdzić próbnikiem napięcia czy rzeczywiście prąd jest odcięty. Może się bowiem zdarzyć tak, iż nawet po odłączeniu zasilania danego obwodu, do gniazdka będzie dochodzić prąd, gdyż wcześniej, zostało ono błędnie podłączone do innego obwodu. Musimy tego typu sytuacje wyjaśnić, co pozwoli nam na wyeliminowanie kosztownych w skutkach błędów podczas pracy.

Wybór odpowiednich gniazdek.

Nie da się też ukryć, iż aby wymiana gniazdka elektrycznego mogła być zrealizowana, musimy zakupić nowe gniazdko. Warto od razu zwrócić uwagę na ich jakość, bowiem będzie się to przekładać na trwałość i bezpieczeństwo użytkowania elektryczności w przyszłości. Bardzo dobrym rozwiązaniem okazują się obecnie gniazdka elektryczne Simon, które charakteryzują się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Kupując tego typu gniazdka elektryczne, może zagwarantować sobie wysoki poziom bezpieczeństwa podczas użytkowania elektryczności w przyszłości.

Podsumowanie.

Jak więc wyraźnie przedstawiliśmy, wymiana gniazdka elektrycznego nie jest wcale tak bardzo kłopotliwa, jakby się to mogło pozornie wydawać. Jeśli będziemy posiadać niezbędne narzędzia oraz będziemy postępować według przytoczonego powyżej schematu, to wymiana będzie w pełni bezpieczna. Oczywiście, jeśli ktoś nie czuje się na siłach, nie do końca jest świadomy zagrożeń i tego, jak się za to wszystko zabrać, to lepiej sobie odpuścić. Dla pozornych oszczędności nie warto ryzykować porażenia prądem. W takich sytuacjach, lepiej jeśli wymiana gniazdka elektrycznego będzie przeprowadzona przez doświadczonego elektryka.

Dodaj komentarz