Brama garażowa z napędem – czyszczenie i konserwacja

Bramy automatyczne to obecnie najchętniej wybierane rozwiązanie w przypadku bram garażowych. Zobacz zatem jak o nie właściwie dbać, aby bezawaryjnie służyły Ci długie lata. Brama garażowa z napędem gwarantuje  komfort użytkowania – jest łatwa w obsłudze i pozwala wjechać do garażu bez konieczności wysiadania z samochodu. Jak zatem prawidłowo pielęgnować bramę garażową z napędem, by uniknąć kosztownej naprawy?

 

Brama garażowa z napędem – montaż

Aby brama garażowe była funkcjonalna musi być właściwie zamontowana, najlepiej przez fachowców. Specjalistyczna wiedza z tego zakresu pozwala uniknąć błędów, które trudno później naprawić. Dodatkowo, oprócz prawidłowego montażu, profesjonalna firma ustawi także napęd i odpowiednio go wyreguluje. Ponadto w przyszłości będziesz wiedział, gdzie przeprowadzać konserwację lub naprawić automatykę Twojej bramy. Dlatego w tym wypadku lepiej zrezygnować z samodzielnego montażu.

Sposób montażu bramy automatycznej zależy przede wszystkim struktury ściany garażu i materiałów, które zostały wykorzystane do stworzenia otworu bramy. Ponadto prawidłowe funkcjonowanie bramy jest uzależnione od odpowiednio wyprofilowanego otworu bramy – nawet drobne niedociągnięcia w tym zakresie mogą uniemożliwiać pracę napędu.

Brama garażowa z napędem –  przegląd

Aby zapobiegać awariom elementy elektroniczne bramy powinny być poddawane regularnym przeglądom, minimum 1-2 razy w roku.

Aby otworzyć lub zamknąć bramę siłowniki napędowe muszą czasem pokonać pewne przeszkody, na przykład śnieg. Dlatego podczas konserwacji warto także sprawdzić siłę przesuwu bramy i ją odpowiednio wyregulować.

Ponadto istotną kwestią jest także kontrola sposobu działania zabezpieczeń, takich jak przeciążenia lub fotokomórka. W przypadku napotkania przeszkody mechanizmy te powinny zatrzymać bramę i cofnąć ją.

Warto  także przeprowadzić kontrolę bramy kiedy jest rozblokowana. Działa ona prawidłowo jeśli przy otwieraniu i zamykaniu bez wielkiego wysiłku przesuwa się w prowadnicach.

 

Brama garażowa z napędem –  czyszczenie

Niezbędnym elementem konserwacji bramy z napędem jest dbanie o czystość, zarówno wokół niej, jak i jej elementów.

Najwięcej nieczystości gromadzi się zawsze w prowadnicach. Do ich usunięcia wystarczy miękka szczotka, sucha ścierka lub wydmuchanie ich. Regularnego czyszczenia wymaga także płaszcz bramy. Można do tego użyć wody z niewielką ilością środka czyszczącego.

Przy konserwacji bramy nie można zapominać o jej ruchomych elementach. Regularne smarowanie zawiasów i sprężyn bramy garażowej z pewnością zapewni jej sprawne funkcjonowanie. Warto jednak pamiętać, aby nie smarować plastikowych rolek. Pielęgnację wyżej wymienionych elementów najlepiej przeprowadzać z częstotliwością i z użyciem środków zalecanych przez producenta konkretnej bramy.

Więcej na hormann.pl.

Dodaj komentarz