Instalacja solarna i korzyści płynące jej stosowania.

W ciągu ostatnich kilku lat w całym kraju zrobiło się głośno na temat ekologii, emisji spalin do atmosfery oraz smogu niszczącym nasze życie po kawałku. Wraz z tymi tematami na piedestał weszły także odnawialne źródła energii, które gwarantują nam możliwość ogrzewania domów, czy też ciepłej wody użytkowej, bez konieczności użytkowania energii pochodzącej z paliw kopalnych. W tym przypadku wykorzystywana jest energia słoneczna oraz wiatrowa, którą umiemy całkiem skutecznie przekształcać na energię cieplną. Zobaczmy jak można wykorzystać energię promieni słonecznych do podgrzewania wody, zarówno na potrzeby użytkowe, jak i na potrzeb ogrzewania naszych domów.

Instalacja solarna i jej zastosowanie.

Rozwiązaniem, które pozwala nam na przemianę energii promieni słonecznych w energię cieplną jest instalacja solarna. Składa się ona z szeregu rur, wypełnionych glikolem, będących o wiele lepszym transporterem ciepła, mogącym rozgrzewać się do ponad stu stopni Celsjusza bez parowania. Rozgrzany na słońcu glikol transportowany jest do wymiennika ciepła, gdzie ogrzewa wodę w zbiorniku buforowym. Tutaj możemy wodę podgrzewać maksymalnie do 95 stopni Celsjusza. Z takiego zaś zbiornika możemy przy pomocy zwykłych wężownic, odbierać ciepło i przekazywać je na przykład do zbiornika c.w.u. lub też do instalacji grzewczej. W zasadzie jedynym kosztem jaki trzeba tutaj ponieść to zakup elementów i montaż instalacji, bowiem jej eksploatacja jest praktycznie darmowa. Czasem trzeba będzie przeprowadzić kompleksowy przegląd i serwisowanie, niemniej jednak uzyskane ciepło jest w pełni darmowe, bowiem promienie słoneczne każdy z nas dostaje za darmo. Biorąc nawet pod uwagę koszty wykonania i serwisowania instalacji, okazuje się, iż koszty niezbędne do podgrzewania wody, będą o wiele niższe. W przypadku wieloletniej pracy instalacji, nawet o kilkadziesiąt procent.

Korzyści płynące z zastosowania instalacji solarnych.

Jeśli chodzi o korzyści, jakie płyną z zastosowania takich instalacji to przede wszystkim będziemy mieć do czynienia z o wiele niższymi kosztami ogrzewania wody użytkowej, cz też obniżymy w znacznym zakresie koszty ogrzewania domu zimą. Najważniejszą jednak korzyścią dla każdego z nas będzie kwestia czystości środowiska. Wykorzystując na co dzień kolektory słoneczne w Andrychowie, nie generujemy żadnych zanieczyszczeń pochodzących z paliw kopalnych, które w negatywny sposób wpływają na nasze środowisko. Dzięki temu też, poprawiamy ogólny stan powietrza na świecie, a to przekłada się na obniżenie poziomu występowania wielu poważnych chorób i dolegliwości w tym także raka. Dlatego też, warto przemyśleć dość starannie montaż tego typu instalacji, bowiem w wielu przypadkach okazuje się to być rozwiązaniem wyjątkowo korzystnym, na które stać większość z nas. Korzyści, jakie dzięki temu osiągniemy będą z cała pewnością wystarczające do tego aby pokryć koszty wykonania instalacji kolektorów słonecznych na dachu naszego domu.

Dodaj komentarz