Jak samodzielnie zbudować saunę?

Samodzielna budowa sauny jest oczywiście możliwa i dlatego też odpowiedź na pytanie „jak zbudować saunę” wcale nie jest takie trudna. Należy oczywiście zadbać o kilka ważnych kwestii. Poniżej prezentujemy najważniejsze kroki, jakie muszą być zrealizowane przy budowie sauny.

  1. Najważniejszą kwestią jest wybór miejsca. Dobrze jest zdecydować się na saunę w okolicach wody oraz jednocześnie możliwie daleko od innych zabudowań.
  2. Jeżeli sauna ma być budynkiem na lata, fundamenty powinny być wysokiej jakości, a sama podłoga powinna być wyłożona płytkami odpornymi na wysokie temperatury. Alternatywą może być sauna na drewnianej podstawie, którą można bez problemów rozebrać.
  3. Nadbudowa również powinna być wykonana z lepszych materiałów lub też z drewna niższej jakości. Na rynku istnieją także gotowe zestawy do budowy sauny.
  4. Mediami, o które trzeba zadbać, jest woda i elektryczność. Elektryczność jest potrzebna w przypadku pieców elektrycznych, oświetlenia czy też konieczności podłączenia innego sprzętu elektrycznego. Woda przyda się do zrobienia prysznica, jeśli w okolicy nie ma źródła wody.
  5. Ściany i sufit powinny być obłożone materiałem, który jest termoizolacyjny, a później panelami drewnianymi Na posadzkach powinny być ułożone płytki i kamień, a także warto dodatkowo zastosować drewniane kratki. Drewnem, które doskonale nadaje się do wykończenia sauny, są świerk skandynawski, jodła kanadyjska oraz cydr.
  6. Najważniejszym wyposażeniem sauny jest piec oraz ławy. Ławy muszą być wykonane z wysokiej jakości drewna. W zależności od ilości osób, która będzie korzystać z niej, należy zastosować 1-3 poziomy ław. Jeżeli chodzi o piec, to najczęściej korzysta się z gotowych rozwiązań. Na rynku dostępne są piece opalane drewnem, jak i te na prąd. Oczywiście w przypadku wyboru pieca na drewno trzeba pamiętać, aby zadbać o odpowiednią wentylację.

Ostatnimi elementami, o które trzeba zadbać, są drzwi i elementy wykończenia sauny. Zanim zdecydujemy się na budowę sauny, warto wszystko sobie dokładnie przemyśleć, ale mimo wszystko udzielenie  odpowiedzi  na pytanie „jak zbudować saunę” po przeczytaniu tego artykułu wydaje się chociaż trochę prostsze

 

Dodaj komentarz