Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski szturmem zdobył serca Polaków. Uwielbiamy proste, przytulne, pełne drewna wnętrze wpisujące się w styl hygge. Jakich zasad trzymać się, gdy chcemy urządzić wnętrze w stylu skandynawskim? Sprawdźmy!

Styl skandynawski narodził się w Szwecji. Za jego prekursora, a następnie wielkiego propagatora uznawany jest Carl Larsson – malarz i architekt pochodzący ze Szwecji, żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Jego obrazy, pełne bieli, okazały się niezwykle inspirujące dla Skandynawów szukających najlepszego sposobu na urządzenie przyjaznego wnętrza wśród chłodów i śniegów Północy.

Jakie są wytyczne do tworzenia wnętrza w stylu skandynawskim?

Przede wszystkim liczy się prostota i funkcjonalizm. Skandynawowie są pragmatyczni, dlatego każdy sprzęt musi mieć dobre zastosowanie, a w kompletowaniu zestawów meblowych liczy się minimalizm i oszczędność. Do wnętrz w stylu skandynawskim konieczne jest używanie drewna: drewniana podłoga, sofa na drewnianych nóżkach, stelażowe fotele wiklinowe lub na drewnianym widocznym stelażu, surowe drewniane regały, bez ozdób i stojących na nich bibelotów to kwintesencja tego stylu. Liczy się również użycie naturalnych materiałów wykończeniowych, takich jak kamień, wiklina, a w ozdobach juta oraz len i bawełna.

Jakie kolory do wnętrz w stylu skandynawskim?

Jeśli zastanawiamy się, jak urządzić salon w stylu skandynawskim, powinniśmy nastawić się przede wszystkim na przebieranie w jasnych barwach. Beże, szarości, złamana biel, ale także odrobina koloru wrzosowego lub rozmytego błękitu. To właśnie kolory, po które architekci i projektanci wnętrz Warszawa sięgają najczęściej, gdy mają za zadanie zrobić projekt aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim.

Jak ozdobić okna we wnętrzu w stylu skandynawskim?

Bardzo charakterystyczne jest też, że we wnętrzach w stylu skandynawskim pozostawia się tak zwane gołe okno. W oknach nie powinno być firanek ani zasłon. Nie ma tutaj kolorowych ozdób ani wymyślnych rolet we wzory. Nawet roleta typu dzień i noc w klasycznym wnętrzu skandynawskim będzie zbyt „strojna“. Zdecydowanie lepiej postawić na rolety rzymskie z miękkich tkanin, w stonowanym kolorze.

Ozdoby do wnętrz w stylu skandynawskim

Oszczędność w formie niekoniecznie musi oznaczać skrajnego ascetyzmu. Jeśli mamy ochotę do wnętrza w stylu skandynawskim dobrać niebanalne elementy, sięgnijmy po te utrzymane w stylu vintage. Dobrze w starych salonach w stylu skandynawskim sprawdzą się kredensy po babci lub drewniane krzesła z poprzedniej epoki, znalezione na pchlim targu. Zdarza się również, że we wnętrzu w tym stylu doskonale odnajdzie się industrialny element, np. lampa lub stół.

Dodaj komentarz