Podstawowy wybór, przed jakim stajemy, decydując się na zakup projektu gotowego domu, jest taki czy budynek ma być piętrowy, czy parterowy. Oba rozwiązania cieszą się popularnością i oba mają swoje zalety. Sprawdźmy, kiedy najlepiej zdecydować się a projekt domu parterowego.
Spis treści artykułu
Jakie są korzyści z budowy domu parterowego?
Dom parterowy to jednokondygnacyjna budowla, która jest bardziej rozłożysta do domu typu piętrowego. W związku z tym zajmuje większą powierzchnię (chociaż oczywiście można spotkać wiele projektów, które przystosowane są do małych działek). Takie rozwiązanie sprawia, że wszystkie pomieszczenia i komunikacja muszą być precyzyjne zaplanowane – część dzienna i część nocna zazwyczaj umieszczane są po przeciwległych stronach i rozdzielane pomieszczeniami uzupełniającymi. Dzięki temu domownicy mogą cieszyć się dużym komfortem użytkowania. Łatwy i szybki dostęp do wszystkich pomieszczeń, brak konieczność wchodzenia po schodach – te zalety są szczególnie korzystne dla osób starszych, rodzin z małymi dziećmi czy niepełnosprawnych, mających problem z poruszaniem. Decydując się na dom parterowy, wybieramy przestronne wnętrza oraz możliwość wydzielenia ciekawych miejsc w obejściu, jak podcienie czy zadaszenia. Projekty z tej kategorii bardzo często uwzględniają także duże okna, przez co całość jest bardzo dobrze doświetlona, a także w ciekawy sposób komponują się z ogrodem.
Projekty domów z piwnicą i garażem – dla dużej rodziny?
Przyjęło się, że duża rodzina powinna mieszkać w domu piętrowym, ze względu na sporą ilość potrzebnych sprzętów oraz rzeczy. Jednak dzięki najnowszym pomysłom architektów domy parterowe także zapewniają całą niezbędną funkcjonalność. Szczególnie wtedy, gdy inwestor postawi na projekt z piwnicą i dużym garażem. Za sprawą rozwiązań konstrukcyjnych, piwnica w domu parterowym może charakteryzować się dużą powierzchnią, w której bez problemu przechowamy większość niezbędnych elementów, przez co nie będą zawadzać w czasie codziennego użytkowania budynku. Sprawdź tutaj tego rodzaju projekty https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-projekty_domow_jednorodzinnych_z_garazem.html. Wiele osób martwi się, że podpiwniczenie może negatywnie odbić się na bilansie energetycznym, narażając na zwiększone rachunki za ogrzewanie, jednak dzięki nowoczesnym sposobom termoizolacji problem ten został w znacznej mierze wyeliminowany. Świetnym uzupełnieniem domu parterowego z piwnicą jest pojemny garaż. W tym wypadku warto pomyśleć o miejscu na co najmniej dwa samochody. Nawet jeśli nasza rodzina nie będzie potrzebować tylu pojazdów, dodatkowa powierzchnia doskonale sprawdzi się jako warsztat czy składzik na sprzęty ogrodowe. Jest to propozycja warta rozpatrzenia także ze względu na fakt, że dostępne na rynku projekty w atrakcyjny wizualnie sposób łączą garaż z bryłą budynku.
Czy projekty domów parterowych z poddaszem powiększą metraż?
Optymalną metodą na wykorzystanie powierzchni działki budowlanej, kiedy chcemy wybudować na niej dom parterowy, jest wybór projektu z poddaszem. Zwiększeniu ulega dostępny do aranżacji metraż, a równocześnie nie ma potrzeby powiększać i tak wystarczająco szerokiej podstawowej kondygnacji. W dodatku jest wiele możliwości aranżacji poddasza – od stanu deweloperskiego do adaptacji na pokoje mieszkalne. Przy tym, brak wykończenia nie wpływa na komfort z użytkowania parteru, dzięki czemu inwestycję można bez problemu rozłożyć w czasie.
Gdzie znaleźć projekty domów parterowych?
Projekty domów znajdziemy w pracowniach architektonicznych. Możemy postawić na projekt indywidualny lub wybierać z tysięcy gotowych rozwiązań dostępnych na stronach internetowych przedsiębiorstw specjalizujących się w ich dystrybucji. Wszystko zależy od przewidzianego budżetu. Tutaj znajdziesz różne propozycje https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_parterowe.html. Przy indywidualnej realizacji trzeba się liczyć z wydatkiem około 80% większym niż ma to miejsce przy zakupie jednej z pozycji w internetowym katalogu. Z drugiej strony bardzo duża liczba gotowych modeli to świetne źródło inspiracji, a dzięki dodatkowym udogodnieniom, jakie możemy znaleźć na portalach internetowych (jak np. kosztorys), cała inwestycja będzie nie tylko tańsza, ale również przebiegnie sprawnie i nie zaskoczy nas negatywnie na żadnym etapie.