Realizacja prac malarskich w swoim własnym domu nie jest zadaniem szczególnie wymagającym. Niemniej jednak, niezbędne będą odpowiednie narzędzia malarskie, oraz podstawowa wiedz na temat prowadzenia tego typu robót. W tym przypadku, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż samo malowanie ścian jest tylko procesem finalizującym roboty malarskie. Kluczowe będzie tutaj bowiem całościowe przygotowanie ścian do malowania. Uzupełnienie ubytków, przygotowanie powierzchnie, wyrównanie poziomu jej chłonności. Jednym słowem cały proces związany z malowaniem ścian składać się będzie z większej ilości kroków, które należy podjąć, aby praca była przeprowadzona jak najbardziej właściwie.
Spis treści artykułu
Jak zabrać się za malowanie ścian?
Tak jak już o tym wspomnieliśmy, kluczowe będzie prawidłowe przygotowanie wszystkiego do malowania. Najpierw należy do prac malarskich przygotować samo pomieszczenie. Potem poszczególne ściany, a na koniec dopiero można zabierać się za właściwe malowanie. Postępując według poniższych kroków, z dużą dozą prawdopodobieństwa, osiągniemy zadowalające efekty pracy malarskiej.
Przygotowanie pomieszczenia do prac malarskich.
Przede wszystkim należy usunąć wszystkie meble z danego pomieszczenia. Jeśli zdarzą się meble większe, bardziej gabarytowe, których nie sposób wyeksmitować, trzeba będzie je ustawić na samym środku pokoju. Tam będą stanowić najmniejszą przeszkodę podczas prac malarskich.
Musimy zabezpieczyć wszystkie ramy okienne i drzwiowe poprzez oklejenie ich taśmą malarską. Podłogę zabezpieczamy folią malarską. Pozostawione ewentualnie meble tak samo przykrywamy folią. Nałożoną folie malarską warto dodatkowo umocować, aby podmuchy wiatru nie zrzucały jej z mebli czy też nie podnosiły na podłodze.
Przygotowanie ścian do prac malarskich
Następnym krokiem będzie przygotowanie wszystkich ścian. Tak aby ostateczne malowanie ścian było tylko czystą formalnością. Musimy więc zadbać o to, aby zedrzeć z nich nadmierne ilości starych powłok malarskich (tylko jeśli na ścianie jest więcej niż 4-5 warstw starej farby). Musimy znaleźć wszystkie ubytki i uzupełnić je gładzią gipsową. Ewentualne spękania także uzupełniamy gładzią. Następnie wszystko szlifujemy kostką do gładzi gipsowej.
Ostatecznie trzeba jeszcze ściany odpylić, oraz zagruntować odpowiednim preparatem. Dzięki temu, wyrównujemy poziom chłonności podłoża do malowania. Podczas samego już malowania ścian, nie będziemy mieć trudności związanych z nierównomiernym schnięciem farby, co przecież prowadzi do różnorodnych przebarwień.
Właściwe malowanie ścian.
Ostatnim krokiem jest już właściwe malowanie ścian. Do malowania dużych powierzchni używamy wałków malarskich, zaś do prac wykończeniowych pędzle malarskie. Zaczynamy oczywiście od malowania sufitu, bowiem zawsze może nam kapnąć na ścianę, a nie chcemy aby kapało na pomalowaną już na gotowo. Ostatecznie, po wymalowaniu wszystkich ścian i odpowiednich wykończeniach, możemy odczekać aż wszystko wyschnie a następnie zerwać taśmę malarską i usuną folię z podłóg i mebli. Można powiedzieć, iż prace zostały zakończone.
Podsumowanie.
Samo malowanie ścian nie jest więc niczym nadzwyczajnie trudnym. Trzeba będzie jednakże zaopatrzyć się w wałki oraz profesjonalne pędzle i akcesoria malarskie. Bez tego niestety nie mamy najmniejszych szans na prawidłowe przeprowadzenie tego typu prac. Wiąże się to z pewnymi kosztami, niemniej jednak pozwoli nam osiągnąć zadowalające efekty naszej pracy.