Metody bezinwazyjnego osuszania budynku

Wysoki poziom wilgoci w murach budynku jest zjawiskiem, które potrafi mocno uprzykrzyć życie mieszkańcom oraz uszkodzić dom. Zawilgocona ściana jest dobrym środowiskiem do rozwoju pleśni oraz grzybów, które jak wiadomo mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie i komfort życia. Zazwyczaj problem leży w nieprawidłowo wykonanej izolacji lub wilgoć może być następstwem zalania. W niniejszym artykule przedstawiamy popularne metody bezinwazyjnego osuszania zawilgoconego budynku.

Jeśli planujesz podjąć walkę z zawilgoconymi ścianami to podstawą jest rozpoznanie przyczyny wilgoci. Dlatego też trzeba zwrócić uwagę na takie elementy jak wentylacja, szczelne okna i drzwi oraz na izolacje ścian oraz fundamentów.

Gdy już wiesz jaka jest przyczyna wilgoci i jak zapobiec powtórce takiej sytuacji w przyszłości to możesz swobodnie przejść do części głównej, czyli osuszania. Na rynku jest wiele różnorodnych metod osuszania budynku. Najprostszą metodą jest nagrzanie pomieszczeń (maksymalnie do temperatury 35 stopni) co sprawia, że wilgoć ze ścian zaczyna parować.

Następny sposób na osuszanie budynków to osuszanie kondensacyjne, czyli skroplenie pary wodnej dzięki użyciu specjalnego wentylatora wtłaczającego powietrze do komory. Podobną zasadą działania charakteryzuje się tak zwane osuszanie podposadzkowe. W tej metodzie za pomocą specjalnej pompy wtłaczane jest ciepłe bardzo suche powietrze co w efekcie pozwala wyciągnąć wodę zalegającą pod posadzką.

Kolejna możliwość walki z wilgocią to osuszanie mikrofalowe. W tym przypadku wykorzystywane są fale mikrofalowe, które stopniowo zmieniają wilgoć w parę wodną. Trzeba jednak mieć na uwadze, że fale mikrofalowe są szkodliwe dla zdrowia, dlatego stawiając na tą metodę trzeba liczyć się z chwilowym brakiem możliwości użytkowania pomieszczeń.

Można także skorzystać z osuszania absorpcyjnego, czyli wykorzystania specjalnych wkładów z chłonnym granulatem (żelem silikonowym, chlorkiem litu itp.).

Podsumowując, na rynku jest wiele metod bezinwazyjnego osuszania budynku. Prawidłowe wybranie metody wymaga kontaktu ze specjalistą, który powinien doradzić jaką strategię walki z wilgocią należy wybrać.

 

Dodaj komentarz