Domowa klimatyzacja – jak o nią dbać i czy jest zdrowa?

Klimatyzacja przestała być dodatkiem wyłącznie w miejscu pracy. Coraz więcej osób decyduje się na klimatyzację w mieszkaniu czy domu. Szczególnie jest to modne w większych miastach, ponieważ gęsta zabudowa i duży ruch miejski sprawiają, że temperatura odczuwalna w mieście jest wyższa. Dodatkowo, mała ilość zieleni sprawia, że budynki mocniej się nagrzewają.

Jak dbać o klimatyzację w domu?

Klimatyzacja to udogodnienie, które może okazać się zbawienne w ciepłe dni. Poprawia komfort życia i wpływa na wydajność pracy. Klimatyzatory nie należą jednak do najtańszych sprzętów, więc należy o nie dbać. Dzięki temu, będą służyć przez długie lata i nie przyniosą dodatkowych kosztów w wyniku częstych napraw.

Poza regularnym serwisowanie sprzętu, należy dbać o niego samodzielnie. Podstawą w codziennym użytkowaniu jest czyszczenie filtrów urządzenia. Odpowiadają one za przepływ powietrza, zbierając przy tym zanieczyszczenia się w nim znajdujące. Filtry gwarantują lepszą jakość powietrza, ale muszą w tym celu być czyste.

Czy klimatyzacja szkodzi zdrowiu?

Wiele osób martwi się, że klimatyzacja do domu może być szkodliwa dla zdrowia. Tym bardziej, jeśli spędzamy w klimatyzowanym pomieszczeniu dużo czasu. Jednak klimatyzacja sama w sobie nie będzie miała negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Negatywne konsekwencje może przynieść nieodpowiednie użytkowanie.

Poczujemy dyskomfort, jeśli różnica temperatur między pomieszczeniami będzie zbyt duża. Nagła zmiana temperatury może prowadzić do bólów gardła i głowy, pojawienia się problemów z zatokami czy bólów mięśniowych. Różnica pomiędzy poszczególnymi pokojami powinna wynosić maksymalnie kilka stopni. Przy tym należy także pamiętać, że zbyt niska temperatura będzie szkodliwa. Na szczęście większość nowoczesnych klimatyzatorów ma blokadę temperatury i nie jest możliwe ustawienie niższej, niż zalecana minimalna.

Klimatyzacja jest dobrym dodatkiem do mieszkania, ponieważ podwyższa komfort życia. Wpływa także pozytywnie na samopoczucie. Przy utrzymywaniu optymalnego poziomu wilgotności powietrza, klimatyzacja ułatwia oddychanie. Poza tym, stała temperatura w pomieszczeniu pomaga zmniejszyć zmęczenie i uczucie senności.

Dodaj komentarz