Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jaką rolę, pełnią obróbki blacharskie na dachach. Efekty, jakie dzięki nim uzyskujemy, są niezwykle ważne, mimo iż niedostrzegalne od razu. Montaż wykonany przez specjalistów jest gwarancją wodoodpornego oraz ładnego dachu. Wykonane są z płaskiej blachy, a ich kolor, wygląd i kształt jest dopasowany do pokrycia dachowego. Wyróżnia się dziewięć podstawowych typów obróbek blacharskich, do których należą: kosz dachowy, pas nadrynnowy, wiatrownica, listwy wykończeniowe, oraz obróbki gzymsów, przyścienne, komina i ogniomurów. Obróbki blacharskie są niezwykle precyzyjnym i wymagającym zajęciem, dlatego ich wykonaniem powinni zajmować się wyłącznie profesjonalni dyletanci. Cena za taki montaż przykładowo może wynosić od 30 do 60 zł/mb.
Obróbki przyścienne, kosze dachowe oraz wiatrownice
Obróbki przyścienne montowane są na styku różnych materiałów. Szczególnie ważne przy montażu na drewnianych dachach jest zachowanie obróbek dwuczęściowych. Polega to na tym, że główna obróbka blacharska jest mocowana do połaci a dodatkowa listwa do muru. Połączenie listwy z murem należy uszczelnić masą dekarską.
Kosze dachowe montuje się na połączeniu połaci dachowych. Jest to strefa narażona na obciążenia zalegającym śniegiem bądź wodą, dlatego należy stosować trwały materiał, którym jest zazwyczaj blacha aluminiowa, miedziana, powlekana, stalowa ocynkowana bądź tytanowo-cynkowa. Elementy mogą być podłużne lub poprzeczne. Na rynku dostępne są kosze wykonane z tworzywa sztucznego, jednak ich trwałość jest mniejsza. Uszczelnienie tej konstrukcji odbywa się za pomocą samoprzylepnych klinów. Chroni to przed śniegiem i wodą i zapewnia skuteczną wentylację.
Wiatrownice są elementem mocowanym na szczycie krawędzi dachu i chroni przed zerwaniem na skutek wiatru. Składa się z części górnej i dolnej. Jest to gwarancja estetycznej obróbki oraz trwałego mocowania.
Pasy nadrynnowe i podrynnowe
Pas nadrynnowy odprowadza wodę z połaci dachowej do rynny. Zabezpiecza również rynnę przed uszkodzeniem na skutek zsuwające się śniegu. Ważna jest przy tym zasada, iż przedłużenie połaci dachu powinno przechodzić nad zewnętrzną krawędź rynny. Pas podrynnowy zaś jest zabezpieczeniem pozostałej części okapu oraz deski czołowej. Jest to jeden z najbardziej widocznym elementem obróbki blacharskiej, dlatego powinno się to wykonywać z precyzyjną dokładnością, która wpływa na efekt wizualny.
Więcej na temat obróbek blacharskich na http://fachowydekarz.pl/obrobki-blacharskie-od-szczegolu-do-ogolu/