nowoczesne wnętrza

Nowoczesne wnętrze w starej kamienicy

Mieszkania w odrestaurowanej kamienicy mają swój nieodparty urok. Co jednak zrobić, gdy naszą własnością stało się akurat takie, a marzymy o ultranowoczesnych wnętrzach?

Kamienice stereotypowo kojarzą się z wystrojem w stylu vintage. Wysokie okna oraz spotykane wciąż jeszcze w mieszkaniach z dawnych czasów sztukaterie i piece kaflowe idealnie do takiej aranżacji pasują. Nie znaczy to jednak, że nie da się pójść wbrew oczywistościom. Projektowanie wnętrz w takich budynkach może przyjąć wiele różnych kierunków. Połączenie starego z nowym daje zaskakujące i czasem bardzo udane efekty.

Czy warto wymieniać wszystko?

Z całą pewnością w takim mieszkaniu może być wiele do zrobienia. Zazwyczaj będzie to całkiem nowa łazienka, kuchnia, czasem nawet wymiana instalacji. Jeżeli podłogi i tynki są w złym stanie, zdarcie wszystkiego może okazać się koniecznością. Jeżeli jednak mamy możliwość zostawić np. parkiet czy podłogę z desek, to warto to zrobić choćby ze względu na trwałość prawdziwego drewna i jego niepowtarzalny urok. Często projektowanie wnętrz w starych budynkach, mających swojego ducha i historię, uwzględnia elementy oryginalnego wystroju. Może to być np. element sztukaterii pomalowany na zwracający uwagę kolor czy też np. dekoracyjne kafle w zupełnie nowej roli podstawek czy ozdoby do powieszenia na ścianie. Hołdem dla charakteru i ducha kamienicy mogą być również nowo zakupione dodatki nawiązujące do stylu vintage.

W jakim stylu urządzić mieszkanie w starej kamienicy

Projektowanie wnętrz tego rodzaju daje naprawdę duże pole dla wyobraźni. Świetnie wykorzystać ich potencjał można na przykład tworząc aranżacje industrialne, łączące klimat wieku pary z nowoczesnością w sposób jednocześnie surowy i bardzo efektowny. Również nowoczesny styl glamour, z mnóstwem gładkich powierzchni z jednej strony i bogatych zdobień z drugiej znakomicie wpisze się w takie mieszkanie. Wnętrze w kamienicy można również urządzić bardzo swobodnie i eklektycznie, zostawiając ze sobą kredens po babci, designerskie fotele i pamiątki z egzotycznych podróży. Wielbicielom harmonii i prostoty warto zaproponować nieprzemijająco modny styl skandynawski, którego przytulność i naturalność będzie korespondować z tradycyjnymi detalami wykończenia starego mieszkania, takimi jak drzwi, klamki, okna.

Nie jest tak, że są style, które nadają się lub nie nadają w ogóle do kamienic, do bloków czy do nowoczesnych apartamentowców. Projektowanie wnętrz to w dużej mierze adaptacja rozwiązań i stylów do zastanych możliwości, a także twórcze łączenie inspiracji z różnych stron.

Dodaj komentarz