Światło dzienne i jego wpływ na naszą egzystencję.

Nasza codzienna egzystencja jest w dużej mierze uzależniona od światła słonecznego. Nawet w pochmurny dzień, przedziera się ono przez chmury i dociera do naszej planty, zapewniając nam dogodne warunki do aktywności. Można wręcz powiedzieć, iż światło dzienne jest niezbędne do normalnej egzystencji człowieka. Aczkolwiek, trzeba przyznać, iż w pewnych okolicznościach, raczej wolimy się go pozbyć, odcinając jego dopływ na przykład do wnętrza naszych mieszkań i domów. Chodzi tutaj o to, iż w niektórych przypadkach, silne promienie słoneczne będą dość wyraźnie utrudniać nasze codzienne aktywności, czy też nieaktywności czyli po prostu sen. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, w jaki sposób możemy kontrolować światło dzienne i to, ile będziemy go wpuszczać do poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych.

Kiedy światło dzienne będzie nam przeszkadzać?

Okazuje się, iż są w ciągu dnia sytuacje, w których światło dzienne nie jest przez nas dobrze widziane. Chodzi na przykład o takie sytuacje, kiedy wpadające przez okno promienie trafiają idealnie w ekran telewizora bądź monitora komputerowego. W takich warunkach po prostu nasz relaks czy też nawet praca będą znacznie utrudnione. Trzeba więc zadbać o to, aby skutecznie odciąć światło dzienne od naszego mieszkania. Możemy to zrealizować stosując rolety, żaluzje albo plisy z Wisły. Są to ciekawe rozwiązania pozwalające nam przejąć kontrolę nad poziomem nasłonecznienia wnętrz naszych domów i mieszkań. Dzięki temu zaś, zyskamy wyższy poziom komfortu codziennej egzystencji. W razie konieczności będziemy mogli skutecznie odciąć dopływ światła słonecznego, a kiedy tego będziemy potrzebować, to pozwolimy na jego pełny napływ do wnętrz mieszkalnych. Jest to bardzo ważna kwestia. W wielu przypadkach będziemy potrzebować zróżnicowanego poziomu napływu światła dziennego. Jest ono nam potrzebne, co nie ulega najmniejsze wątpliwości. Niemniej jednak w różnorodnych sytuacjach, będzie nam potrzebne mniej, lub wręcz będzie przeszkadzać.

Które rozwiązanie jest najlepsze?

Jak już wspomnieliśmy, do wyboru mamy różnorodne rozwiązania, pozwalające nam odcinać światło dzienne od dostępu do naszych wnętrz mieszkalnych. Każde z nich ma swoje wady i zalety i dlatego też, każde z nich będziemy mogli stosować w innych okolicznościach, bądź ze względu na nasze upodobania.

  • Plisy – to rozwiązanie dedykowane do okien o kształtach nietypowych. Niemniej jednak można je także zastosować w klasycznych oknach. Pozwala nam na dość dowolne odcinanie konkretnego miejsca okna. Plisę możemy rozstawić nawet na środku okna, pozostawiając jego dół i górę otwartą na światło słoneczne, co w innych rozwiązaniach nie jest możliwe do osiągnięcia.
  • Rolety – zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Obecnie jest to najbardziej popularne rozwiązanie, pozwalające nam odcinać światło dzienne od dopływu do naszych wnętrz.
  • Żaluzje – rozwiązanie nieco już przestarzałe, aczkolwiek jeszcze stosowane w wielu biurach. Najczęściej obecnie stosowane są żaluzje pionowe. Poziome zaś raczej odchodzą do lamusa.

Oczywiście nie możemy także zapominać o klasycznych już zasłonach okiennych, które także są wykorzystywane w wielu domach i mieszkaniach. Nowoczesność jednakże wymaga od nas przestawienia się na stosowanie nowszych rozwiązań technologicznych.

Dodaj komentarz