Czy warto inwestować w pompę ciepła?

Ogrzewanie domu pompą ciepła to rozwiązanie zapewniające nam bardzo niski poziom emisji pyłów zawieszonych oraz gazów cieplarnianych. W zasadzie, można nawet powiedzieć, iż w bezpośrednim zakresie, nie będziemy mieć żadnej emisji. Niemniej jednak, pompa ciepła do prawidłowego działania potrzebuje prądu elektrycznego, a to zawsze jest jakiś poziom emisji. Aczkolwiek, należy od razu podkreślić, iż w przypadku korzystania z prądu dostarczanego przez elektrownie, mamy o wiele niższy poziom emisji. Przede wszystkim, elektrownie węglowe stosują odpowiednie filtry na swoje kominy. Poza tym, coraz większy procent energii elektrycznej w naszych gniazdkach pochodzi z odnawialnych źródeł, takich jak farmy wiatrowe, fotowoltaiczne, czy też hydroelektrownie.

Zalety stosowania pomp ciepła w celach grzewczych.

Jedną z ważniejszych kwestii, na jakie należy tutaj zwrócić uwagę, jest fakt, iż zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania naszych domów, niesie za sobą konkretne korzyści. Warto sobie o nich powiedzieć więcej, bowiem to właśnie one, w wielu przypadkach przesądzają o tym, iż decydujemy się na to rozwiązanie. Tak więc, do najistotniejszych korzyści będziemy tutaj zaliczać następujące kwestie:

  • Ograniczenie zanieczyszczenia atmosfery – bezpośrednio, pompa ciepła nie generuje żadnych zanieczyszczeń. Pośrednio, korzysta z prądu elektrycznego, a więc są to zanieczyszczenia generowane przez elektrownię. Jest to jednak niski poziom, wynikający z faktu, iż w elektrowniach, mamy zastosowane odpowiednie filtry na kominach.
  • Czystość w kotłowni – brak jakichkolwiek materiałów opałowych. Samo pomieszczenie kotłowni może być także o wiele mniejsze, co przekłada się na oszczędność miejsca w budynku.
  • Bezobsługowość – ogrzewanie pompą ciepła nie wymaga od nas, żadnych prac związanych z utrzymaniem ciepła. Po prostu ustawiamy sterownik na pożądane przez nas parametry a reszta realizowana jest automatycznie.
  • Niskie koszty ogrzewania – wbrew pozorom, przy dobrze wykonanej instalacji, oraz przy prawidłowym doborze pompy do danego budynku, koszty ogrzewania są o wiele niższe, niż w przypadku klasycznych kotłów węglowych.

Są to więc konkretne korzyści, dzięki którym, pompy ciepła w Wadowicach stają się rozwiązaniem coraz bardziej popularnym.

Dobór odpowiedniej pompy ciepła.

Oczywiście kwestią kluczową w tym przypadku będzie prawidłowe dopasowanie pompy ciepła do danego budynku. Jak dobrze wiemy, każdy budynek ma swoje potrzeby energetyczne. Wybierając pompę ciepła musimy tę kwestię uwzględnić, aby dostarczyć do budynku odpowiednią ilość ciepła, nie ponosząc jednocześnie nazbyt wygórowanych kosztów z tego tytułu. W związku z powyższym, zachodzi tutaj konieczność przeanalizowania wielu kwestii, dzięki czemu możliwe będzie dopasowanie pompy ciepła w taki sposób, aby zagwarantować sobie maksymalnie wysoki poziom komfortu w budynku.

Przede wszystkim jednak, prawidłowe dopasowanie pompy ciepła będzie gwarantować nam optymalizację warunków jej pracy. To zaś, przekłada się automatycznie na zoptymalizowanie kosztów jej działania. Jednym słowem jest to kwestia zdecydowanie najważniejsza, z punktu widzenia efektywności ogrzewania domu pompą ciepła.

Dodaj komentarz