Dachówka – ceramiczna czy cementowa?

Budując własny dom i stając przed koniecznością wyboru pokrycia dachu możemy napotkać się na jeden podstawowy problem – jaką dachówkę powinniśmy wybrać? Podjęcie odpowiedniej decyzji w tej kwestii jest o tyle kluczowe, że jest związane nie tylko z wyglądem domu, ale też z utrzymywaniem jego właściwego stanu technicznego oraz bezpieczeństwa w jego wnętrzu. Jaki więc rodzaj zadaszenia wybrać, aby posłużył nam przez lata? Czy dachówka ceramiczna okaże się wystarczająco dobra, czy może skłonić się ku jej „oponentowi”, jakim jest dachówka cementowa?

Trwałość najbardziej miarodajnym czynnikiem

To wszystko najłatwiej jest określić po prostu wybierając się na miasto i szukając naprawdę starych budynków. Możemy przy nich się zatrzymać i zwrócić uwagę na to, jak z procesem starzenia poradziła sobie dachówka. Można dojść przy tym do jednego wniosku: pozostawiona sama sobie lepiej poradzi sobie dachówka cementowa, która już w momencie produkcji pokrywana jest powłoką chroniącą ją przed porostami i wszelkiego rodzaju mchem. O dachówkę ceramiczną trzeba dbać, aby pozostała w doskonałym stanie.

Nie oznacza to jednak, że ceramiczny rodzaj dachówki jest gorszy – choć jest zdecydowanie droższy, pozwala nam na większe dopasowanie zarówno pod względem kolorystyki, jak i ogólnego kształtu. Dachówka ceramiczna lepiej radzi sobie również z pochłanianiem ciepła – przechowuje je w swojej porowatej strukturze, co sprawia, że na strychu jest chłodniej. Jest to bardzo dużo zaleta, zwłaszcza, że na poddaszu często jest bardzo gorąco – a znacznie łatwiej jest ogrzać aniżeli ochłodzić.

Oba rodzaje dachówek cechują się stosunkowo dużą trwałością – nawet jeśli, jak już wspomnieliśmy, to cementowe radzą sobie lepiej z procesem wizualnego starzenia się. Oba potrafią przetrwać całe lata, niejednokrotnie przeżywając kilka pokoleń mieszkańców danego domu. W przypadku obu typów dachówek mamy również do czynienia z dużą szczelnością i bezpieczeństwem – nie wahajmy się zatem przy wyborze i po prostu postawmy na te dachówki, których zalety bardziej do nas przemawiają.

 

Dodaj komentarz