Estetyka montażu instalacji elektrycznej.

Kwestia estetyki montażu instalacji elektrycznej odgrywa bardzo istotną rolę. Tym bardziej, iż obecnie stosowanych jest kilka metod montażu o różnym poziomie estetycznym. Zdecydowanie najbardziej popularnym rozwiązaniem jest montaż przewodów pod tynkiem w rurach typu peszel, jako zabezpieczeniu przed uszkodzeniami przewodów. Jest to rozwiązanie stosunkowo najprostsze w zastosowaniu, aczkolwiek niesie za sobą pewne niedogodności. O wiele lepszym zaś, i bardziej nowoczesnym rozwiązaniem są obecnie kanały instalacji elektrycznych. Pozwalają one na taki montaż przewodów, aby zawsze z zewnętrz mieć bezpośredni dostęp do przewodów, przy czym, będą one dość starannie i estetycznie zamaskowane podczas normalnej eksploatacji instalacji.

Czym są kanały instalacji elektrycznych?

Aby uzmysłowić sobie jakim rozwiązaniem są kanały instalacji elektrycznych wystarczy wyobrazić się sobie klasyczne kanały uliczne spływowe do wody. Niektóre z nich są otwarte, natomiast wiele z nich jest zewnętrznie przykrytych odpowiednią maskownicą. Tak właśnie wyglądają współczesne kanały instalacji elektrycznych. Są to wmontowane w ścianę kanały, którymi można prowadzić przewody elektryczne, maskowane w płaszczyźnie ściany odpowiednio dobraną maskownicą. Co ważne, maskownica może być dobierana w różnych kolorach, co znacznie ułatwia dopasowanie estetyczne jej do reszty pomieszczenia.

Sam montaż kanałów instalacyjnych jest tutaj stosunkowo prosty, i polega na wykuciu odpowiednich rozmiarów rowków w ścianach, w których schowają się nasze kanały. Warto pamiętać, iż kanały powinny być tak ustawione w rowkach, aby zapewnić utrzymanie jednej płaszczyzny ściany i maskownicy. Oczywiście można je montować także natynkowo, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, ale w wielu przypadkach może się sprawdzać.

Zalety korzystania z kanałów instalacji elektrycznych.

Bardzo istotną kwestią jest tutaj to, iż zastosowanie kanałów instalacyjnych, wiąże się z konkretnymi korzyściami dla nas, podczas przyszłej eksploatacji instalacji elektrycznej. Do najważniejszych zalet będziemy tutaj niewątpliwie zaliczać następujące kwestie:

  • Wysoki poziom estetyki
  • Łatwy dostęp do przewodów w razie konieczności prowadzenia naprawy czy też modernizacji – wystarczy zdjąć maskownicę i mamy pełen dostęp do wszystkich przewodów.
  • Możliwość montażu gniazdek i łączników bezpośrednio na kanałach – w tym celu w maskownicy wycina się przerwę o odpowiedniej szerokości a następnie na przygotowanych przez producenta zatrzaskach, montuje się gniazdka i łączniki
  • Można stosować do wszystkich instalacji domowych – radiowa, telewizyjna, elektryczna, internetowa)
  • Łatwy dobór kolorystyki zewnętrznej maskownicy, co ułatwia dopasowanie jej do wewnętrznej estetyki.

Mamy tutaj więc do czynienia z dość dobrym rozwiązaniem technologicznym, które w znacznym zakresie usprawnia realizowane przez nas działania związane z eksploatacją instalacji elektrycznej. Tym bardziej, iż sam koszt tego typu kanałów nie należy do najbardziej wygórowanych.

Dodaj komentarz