Sztuczne oświetlenie w naszych domach na dzień dzisiejszy jest wręcz niezbędnym elementem. W końcu pozwala nam ono na jakąkolwiek aktywność także po zachodzie słońca, dzięki czemu nie musimy żyć jak ludzie przez ponad sto lat temu. Oczywiście musimy tutaj jednak pamiętać, iż instalacje oświetlenia wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych będą znacznie różnić się od instalacji oświetlenia na klatce schodowej, gdzie niezbędne jest wykorzystywanie specjalnych łączników schodowych. Ich zasada działania jest nieco inna od tradycyjnych łączników elektrycznych, wobec czego warto sobie ją nieco tutaj przybliżyć, aby mieć podstawowe chociaż pojęcie w tym zakresie.
Zasada działania oświetlenia na klatce schodowej.
W przypadku oświetlenia w zwykłym pomieszczeniu, stosujemy po prostu zwykły łącznik, który ma dwie pozycje. Albo łączy przepływ prądu do źródła światła, albo go odcina. W przypadku klatek schodowych, takie rozwiązanie jest absolutnie nieuzasadnione z punktu widzenia komfortu korzystania z oświetlenia. Wystarczy sobie wyobrazić, jakby to mogło wyglądać. Wchodząc na klatkę na parterze włączamy światło, po czym wchodzimy na górę i mamy problem z jego zgaszeniem. Trzeba by za każdym razem wołać kogoś na dole, kto mógłby to za nami zrobić. Każdy przyzna że jest to zupełnie pozbawione sensu. Dlatego też, zostały opracowane łączniki schodowe, dzięki którym światłem możemy operować zarówno z parteru jak i z piętra. Dlatego też, w celu zapewnienia odpowiedniego komfortu korzystania z oświetlenia opracowane zostały elektryczne łączniki i przełączniki schodowe.
Łączniki schodowe i ich działanie
Schemat podłączenia instalacji oświetlenia w oparciu o łączniki schodowe, został przedstawiony na rysunku 1. Widzimy tutaj wyraźnie, iż mamy do czynienia z instalacją gdzie na drodze prądu do źródła światła zostały postawione dwa łączniki które między sobą połączone są nie jednym a dwoma przewodami. Są to w zasadzie łączniki kierunkowe, które w zależności od pozycji albo przesyłają prąd do jednego przewodu wyjściowego, albo do drugiego. Drugi łącznik w linii odpowiada za możliwość dowolnej obsługi oświetlenia. Prąd będzie przepływać do źródła światła, tylko wtedy kiedy obydwa łączniki będą wskazywać tę samą linię. W przeciwnym razie prąd nie popłynie a źródło światła nie zaświeci się. Teraz wystarczy pomyśleć jak to wszystko działa. Mamy włączone światło, obydwa łączniki wskazują linię A. Aby zgasić światło, należy przerwać dopływ prądu, a w tym przypadku można to zrobić każdym z włączników. W momencie wyłączenia, jeden z nich będzie ustawiony na obwód A, a drugi na B. Zmiana położenia któregokolwiek z nich znów zainicjuje przepływ prądu, dzięki czemu znów oświecimy światło. Jest to w sumie bardzo proste rozwiązanie, które znacznie usprawnia nasze codzienne życie, wobec czego warto skorzystać z tej wiedzy. Może ona się przydać w wielu innych przypadkach, związanych z elektrycznością czy też oświetleniem, dzięki czemu będziemy mogli jeszcze efektywniej realizować różne złożone systemu oświetleniowe.