Jednym ze zdecydowanie najbardziej nowoczesnych rozwiązań w zakresie ogrzewania naszych domów i mieszkań jest ogrzewanie kanałowe. Owszem, obecnie mamy do dyspozycji bardziej zaawansowane rozwiązania, jak chociażby ogrzewanie podłogowe, czy też systemy wentylacji z rekuperacją. Jednakże w przypadku budynków już stojących, w których zastosowane jest ogrzewanie ścienne, grzejniki kanałowe sprawdzą się najlepiej, jako innowacja i poprawa efektywności grzewczej. Warto tutaj więc dowiedzieć się nieco więcej o tej technologii. Sprawdzić jak działa grzejnik kanałowy? Jak powinien być zamontowany i jakie korzyści będą dla nas płynąć z zastosowania tej technologii grzewczej.
Spis treści artykułu
Zasada działania grzejnika kanałowego.
Przede wszystkim, musimy zdać sobie tutaj sprawę z tego, iż każdy grzejnik kanałowy będzie wyposażony w wewnętrzny wentylator. Będzie on zapewniać stabilny poziom rozprowadzania podgrzewanego powietrza po całym pomieszczeniu. W przypadku grzejników ściennych, było to realizowane na zasadzie konwekcji. Ciepłe powietrze było rozgrzewane, skutkiem czego unosiło się do góry, zaś zimne opadało. W wyniku tego działania, w pomieszczeniu robił się cały czas ruch powietrza. Wadą tego rozwiązania jest to, iż w przypadku zbyt niskiej temperatury na grzejnikach, ruch powietrza był bardzo znikomy. Tym samym zaś, sprawność wymiany powietrza w całym pomieszczeniu nie należała do najlepszych. W przypadku zaś ogrzewania kanałowego, powietrze jest zawsze rozprowadzane po pomieszczeniu z taką samą prędkością, niezależnie od temperatury instalacji grzewczej.
Warunki zabudowy grzejnika kanałowego.
Bardzo ważną kwestią, której w tym przypadku należy poświęcić odpowiednią ilość uwagi, są warunki montażu grzejników kanałowych. Otóż, nie w każdym budynku będziemy mieć możliwość zabudowania tego typu grzejników. Wymagają one bowiem dość grubych podłóg. Każdy grzejnik kanałowy będzie głęboki na co najmniej 100mm, co sprawia, iż potrzebujemy o wiele grubszych podłóg. Trzeba będzie bowiem wyciąć w nich kanały do montażu grzejników, tak aby nie osłabić struktury podłogi. Szczególnie jeśli będzie to podłoga na piętrze, lub gdy pod spodem będą jeszcze piwnice. Oczywiście, ponadto trzeba będzie także przerobić nieco instalację grzewczą. Koniecznością jest bowiem doprowadzenie do grzejników zasilania oraz powrotu czynnika grzewczego. Trzeba będzie więc odciąć dotychczasowe podłączenia do grzejników ściennych i wprowadzić je niewielkimi kanałami w podłogę, aby doprowadzić do każdego grzejnika kanałowego.
Podsumowanie
Można więc powiedzieć, iż ogrzewanie kanałowe jest rozwiązaniem z punktu widzenia użytkownika dość korzystnym. Będzie w dłuższej perspektywie czasowej przekładać się na całkiem wyraźne oszczędności. Bardzo ważne zaś jest tutaj to, iż w wyniku jego zastosowania, będziemy mogli dość znacznie podnieść komfort grzewczy w pomieszczeniach mieszkalnych.