Mata antyerozyjna i jej zastosowanie w budownictwie

Wśród wielu nowoczesnych materiałów budowlanych, możemy znaleźć także takie materiały, jak chociażby mata antyerozyjna. Jest to specyficzny rodzaj materiału geosyntetycznego, który zapewnia zabezpieczenie stromych nasypów i skarp przed erozją poprzez wypłukiwanie oraz wietrzenie. Najczęściej, mata antyerozyjna będzie znajdywać swoje zastosowanie podczas realizacji budowy nowych dróg, autostrad czy też nawet linii kolejowych. Ma ona swoje specyficzne zadania okresowe, toteż często jest stosowana biomasa, która po spełnieniu swojej funkcji po prostu ulega rozkładowi. W każdym razie, jest to bardzo ciekawy materiał geosyntetyczny, któremu warto poświęcić nieco dłuższą chwilę.

Do czego wykorzystywana jest mata antyerozyjna?

Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, jest ona stosowana do powstrzymywania procesu erozji gleb. Chodzi tutaj głównie o wykonywane nasypy wzdłuż dróg i autostrad, które do czasu ukorzenienia się naturalnej roślinności są narażone na wietrzenie i wypłukiwanie. Nie dość, że sama konstrukcja nasypu będzie cały czas uszkadzana, to jeszcze dodatkowo ucierpi infrastruktura drogowa. Może bowiem dochodzić na przykład do zamulania kanałów i studzienek burzowych, których zadaniem jest sprawne odprowadzanie wody z powierzchni drogi i autostrady. Bardzo często realizowane jest także wzmacnianie podłoża budowlanego matą antyerozyjną. Zdecydowanie najczęściej, jest ona wykorzystywana zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Rodzaje stosowanych mat antyerozyjnych.

Jak już wspomnieliśmy, mata antyerozyjna występuje w kilku zróżnicowanych wariantach wykonania. Każdy z nich będzie charakteryzować się innym poziomem trwałości oraz wytrzymałości na obciążenia. Podjęcie decyzji o tym, który rodzaj maty antyerozyjnej zastosować powinno być więc poprzedzone wnikliwą analizą zagrożeń w każdym przypadku z osobna.

  • Maty antyerozyjne Polymat – to najczęściej stosowana mata antyerozyjna. Jest bardzo trwała i prosta w montażu. Zapewnia skuteczne podtrzymanie warstw humusu do czasu ukorzenienia się naturalnej roślinności, która jest najlepszym zabezpieczeniem przed erozją. Poza tym, jest to materiał absolutnie nieszkodliwy dla środowiska naturalnego.
  • Biowłóknina – to mata antyerozyjna wytworzona z odpadów materiałów bawełnianych. Są one przetworzone na odpowiednie włókna, z których następnie wykonana jest już właściwa mata. Dodatkowo, wewnątrz biowłókniny znajdują się już nasiona traw, co znacznie usprawnia proces zazieleniania stromych zboczy i nasypów. Po ukorzenieniu się roślinności, mata zaczyna się rozkładać stanowiąc dodatkowy nawóz dla wzrastającej jeszcze roślinności.
  • Mata kokosowa – całkowicie naturalna mata antyerozyjna, wytwarzana z włókien kokosowych. Podobnie jak biowłóknina także ulega całkowitemu rozkładowi, a więc jest nieszkodliwa dla środowiska naturalnego i stanowi dodatkowy nawóz dla wzrastającej roślinności.

Podsumowanie.

Jednym słowem, maty antyerozyjne będą stanowić bardzo dobre rozwiązanie w zakresie ochrony przed erozją w przypadku stromych zboczy, skarp czy też nasypów ziemnych. Wszędzie tam, gdzie zachodzi ryzyko uszkodzeń w wyniku erozji gleb, warto wykorzystać matę antyerozyjną.

Dodaj komentarz