Technika łączenia – nity, nitonakrętki, elementy do zgrzewania

Dokładny i bezpieczny montaż poszczególnych elementów tworzonych maszyn lub konstrukcji jest kluczową sprawą, dlatego też technika łączenia musi dawać pewne i sprawdzone efekty. Obecnie mamy do dyspozycji przynajmniej kilka rodzajów metod pozwalających na łączenie ze sobą poszczególnych części maszyn i konstrukcji, są to np. nitowanie lub zgrzewanie.

Nit — najważniejsza technika łączenia

Nitowanie znane było już w starożytności, jednak rozwój przemysłu w XVIII oraz XIX wieku przyczynił się do popularyzacji tej metody. Współcześnie stosuje się ją szeroko, pozwala ona na tworzenie bardzo wytrzymałych konstrukcji oraz łączenie materiałów, których nie dałoby się np. skleić. Nity pozwalają na stworzenie bardzo wytrzymałych i trwałych połączeń, co niewątpliwie jest ich zaletą.

Nity występują w wielu odmianach i rodzajach, jednak ogólnie rzecz biorąc, można podzielić je na trzy klasy. Najbardziej tradycyjne i proste w swojej budowie to nity zrywalne, drugą grupę stanowią bardzo praktyczne nity przetłoczeniowe. Ten rodzaj pozwala na łączenie elementów bez wcześniejszego wykonywania w nich otworów, co z pewnością wpływa na oszczędność czasu i zwiększenie wydajności pracy. Natomiast trzecia grupa to nity z gwintami tak zwane nitonakrętki. Ta różnorodność sprawia, iż nity stosowane są zarówno do produkcji statków, jak i samochodów, elementów konstrukcyjnych domów czy też wszelkiego rodzaju profili z różnego rodzaju materiału.

Na ciepło i na stałe

Inną także popularną metodą łączenia poszczególnych elementów jest zgrzewanie. Sposób ten polega na łączeniu elementów za pomocą bolców z gwintem, które są dodatkowo połączone z jednym z montowanych elementów. Dzięki temu bardzo szybko powstaje trwałe, wygodne połączenie, które może dalej być wzmocnione poprzez zastosowanie tradycyjnych nakrętek.

Do tworzenia tego rodzaju łączeń stosuje się specjalne automaty lub zgrzewarki, które są dostosowane do materiału, z jakiego wykonane zostały bolce. Jest to wygodna i trwała metoda łączenia nawet dużych i ciężkich elementów. Technika ta także najczęściej wykorzystywana jest w rozmaitych dziedzinach przemysłu.

Ważne jest także by wszystkie elementu łączeniowe, aparatura do ich montażu oraz inny osprzęt pochodziły z pewnego źródła i odznaczały się wysoką jakością wykonania. Poszukując takich towarów, najwygodniej jest odwiedzić stronę producenta.

Zapoznaj się z pełną ofertą na http://www.norsteel.pl

Dodaj komentarz